12 C
28 Φεβρουαρίου, 2021

“Δωράκια” στο “Ζωσιμάδες” (photo)

fash pas gaurros

Ασορτί με το εορταστικό κλίμα των ημερών και τα δώρα, ήταν ο αγώνας του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ολυμπιακό στο «Ζωσιμάδες».

Ο Αθηναίος διαιτητής, Παπαπέτρου έκανε ένα μικρό δωράκι στους ερυθρόλευκους, αποβάλλοντας τον Λίλα στο 42′ με μία πρώτη κίτρινη κάρτα που ούτε ο Σάββας Θεοδωρίδης δεν θα έδινε.

Και στη συνέχεια το δώρο της άμυνας του ΠΑΣ στο 68′ όταν και δώρισε ένα εύκολο γκολ στον Καρντόζο που ούτε… με αίτηση δεν σκόραρε στην Ελλάδα!

Το 0-2 είναι μάλλον υπερτιμημένο για τον Ολυμπιακό. Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν μαχητής και θα μπορούσε να πάρει κάτι από το ματς.

Ήταν διαβασμένος αμυντικά και χτύπησε στην κόντρα. Αν ο Μαμπουλού ήταν ψύχραιμος στο 4′ θα μιλούσαμε για άλλο ματς.

Όμως όταν για ένα ημίχρονο έχεις τον Ολυμπιακό με παίκτη λιγότερο, τότε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.

Χτύπησε στην κόντρα, θαυμάσιος ο Περιστερίδης, «Άγιος Βασίλης» o Παπαπέτρου

Γρήγορο ρυθμό είχε από τα πρώτα λεπτά το ματς. Ο Ολύμπιακός με σέντρες στην περιοχή και κύριους εκφραστές των επιθετικών προσπαθειών τους Φορτούνη και Καρντόσο, προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα των «κυανόλευκων».

Όμως ο Περιστερίδης έδειξε τα διαπιστευτήρια του νικώντας τον Φορτούνη, ειδικά στο φάουλ που εκτέλεσε ο Τρικαλινός στο 43′.

Λίγο νωρίτερα ο διαιτητής κ. Παπαπέτρου απέβαλε τον Λίλα δείχνοντας του δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε τέσσερα λεπτά. Μάλιστα η πρώτη κάρτα προήλθε από ανάποδη υπόδειξη φάουλ!

Επιθετικά ο ΠΑΣ χτύπησε στην κόντρα και ο Μαμπουλού είχε τεράστια χαμένη ευκαιρία στο 4′.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Ένα λάθος της άμυνας ήταν αρκετό

Ο ΠΑΣ για ένα ημίχρονο είχε το αριθμητικό μειονέκτημα και ήταν αναγκασμένος να μείνει πίσω.

Ο Ζάιρο και ο Μαμπουλού φάνηκαν κουρασμένοι για να βοηθούσαν περισσότερο.

Το γκολ του 68′ με προβολή του Καρντόζο έκανε δυσκολότερο το έργο.

Η είσοδος του Κόντε ήταν η επιθετική κίνηση του Πετράκη, αλλά ο Ισπανός δεν κατάφερε δύο φορές να νικήσει τον Λεάλι.

Σημαντική ήταν και η προσφορά του Κούτρη ο οποίος προσπάθησε πολύ και ήταν ο “Hall of Brands” MVP του αγώνα.

Το 0-2 ήρθε στις καθυστερήσεις από τον Σεμπά και ενώ όλα είχαν πια κριθεί.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αναστάσιος Παπαπέτρου από την Αθήνα. Βοηθοί ο Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριά) και ο Βασίλειος Καμπούρης (Εύβοιας).
Τέταρτος διαιτητής ο Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας) και παρατηρητής ο Γεώργιος Μπίκας (Χαλκιδικής).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Κούτρης, Μιχαήλ, Μπέριος, Τζημόπουλος, Λίλα, Κοζορώνης, Μαμπουλού (59′ Γαρουφαλιάς), Ζάιρο (75′ Κόντε), Ακόστα (81′ Ναδάλες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Μποτία, Μιλιβόγεβιτς, Ντα Κόστα, Φορτούνης (65′ Ιντέγιε), Ελιουνούσι (58′ Πάρντο), Μάρτινς, Ρέτσος, Φιγκέιρας, Σεμπά, Καρντόζο (79′ Καμπιάσο).

fashpasgauros

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάρτινς, Λίλα, Περιστερίδης, Φιγκέιρας, Μιλιβόγιεβιτς, Μποτία
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Λίλα ( 2η κίτρινη στο 41′)

1′ Σουτ του Φορτούνη στην περιοχή, ο Περιστερίδης με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.
3′ Διαγώνιο σουτ του Ελιονούσι, με γροθιές απομάκρυνε ο Περιστερίδης.
4′ Ο Μαμπουλού βγήκε τετ-α-τετ από πάσα του Κοζορώνη, αλλά πλάσαρε άουτ.
6′ Σέντρα του Φιγκέιρας, κεφαλιά του Καρντόσο, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
13’Σέντρα του Σεμπά, κεφαλιά του Καρντόσο, ο Περιστερίδης εκτινάχθηκε και απέκρουσε.
23′ Κεφαλιά του Φορτούνη άουτ.
24′ Σουτ του Καρντόσο, στην αγκαλιά του Περιστερίδη.
26′ Ωραία προσπάθεια του Μαμπουλού, χάνει όμως το κοντρόλ και ενώ περίμενε ο Ζάιρο.
31′ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα, ο Μαμπουλού βρήκε τον Κοζορώνη ο οποίος σούταρε δίπλα από το δοκάρι.
35′ Σουτ του Φορτούνη, πάνω από τα δοκάρια.
37′ Ατομική προσπάθεια του Ζάιρο, δεν μπόρεσε να βρει τον Ακόστα, απομάκρυνε η άμυνα.
38′ Σουτ του Ελιονούσι, πάνω από τα δοκάρια.
40′ Ο Λίλα ανέτρεψε τον Φορτούνη λίγο έξω από την περιοχή και ο Παπαπέτρου υπέδειξε φάουλ και απέβαλε με 2η κίτρινη τον Αλβανό διεθνή.
43′ Φάουλ του Φορτούνη, εντυπωσιακή απόκρουση του Περιστερίδη με τα πόδια.
44′ Στην κόντρα ο ΠΑΣ, ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή, σούταρε, αλλά ο Λεάλι μπλόκαρε.
45′ Σουτ του Ελιονούσι, άουτ.
45’+1′ Σουτ από πλάγια του Καρντόσο, άουτ.
49′ Σουτ του Ρέντζου άουτ.
53′ Ο Ζάιρο μπήκε ωραία στην περιοχή αλλά γλίστρησε και έχασε την μπάλα.
53′ Σουτ του Μάρτινς άουτ.
56′ Ο Μιχαήλ απομακρύνει παράλληλη σέντρα του Φιγκέιρας.
67′ Παράλληλη σέντρα του Κούτρη, δεν υπήρχε κανένας παίκτης του ΠΑΣ για να απειλήσει.
68′ ΓΚΟΛ! 0-1! Γέμισμα του Σεμπά και ο Καρντόσο ανενόχλητος με προβολή σκόραρε.
76′ Από βαθιά μπαλιά, ο Κούτρης σούταρε διαγώνια, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
85′ Σουτ του Ρέντζου αρκετά μέτρα άουτ.
88′ Ο Κούτρης βρήκε τον Κόντε, το σουτ του Ισπανού, μπλόκαρε ο Λεάλι.
90′ Ο Καμπιάσο την παράλληλη σέντρα, ο Ιντέγιε προσπάθησε αλλά η άμυνα του ΠΑΣ απομάκρυνε.
90+1′ Ο Κόντε πήρε την μπάλα αλλά σούταρε αδύναμα και μπλόκαρε ο Λεάλι.
90+2′ ΓΚΟΛ! 0-2! Ο Σεμπά με ψηλοκρεμαστό πλασέ σκόραρε.

– Στη θύρα 7 τοποθετήθηκαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού.