12 C
28 Φεβρουαρίου, 2021

Μπορούσε να λάμψει σαν… αστέρας (photo)

jairo tsoukalas

Αδίκησε τον εαυτό του ο ΠΑΣ Γιάννινα στον αγώνα της Τρίπολης κόντρα στον Αστέρα (Φώτο: Κωνσταντίνος Κολλιντζογιαννάκης).

Μπορεί το 1-1 κόντρα σε μία ομάδα που κυνηγούσε τους τρεις βαθμούς εξαιτίας της επισφαλούς θέσης της στη βαθμολογία να φαίνεται θετικό αποτέλεσμα, όμως ΠΑΣ με λίγη προσοχή θα μπορούσε να έφευγε και με τρίποντο από την Αρκαδία.

Ένα καλό πρώτο ημίχρονο και ένα δεύτερο που περιορίστηκε κυρίως σε παθητικό ρόλο, ήταν η εικόνα των κυανόλευκων.

Ο Αστέρας κυνηγούσε τους βαθμούς και έπαιξε επιθετικά αλλά ο Πασχαλάκης κράτησε όσο μπορούσε ανέπαφη την εστία μέχρι ο Μανιάς να σκοράρει κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Σκόραρε και είχε σπουδαίο Πασχαλάκη και πάλι

Καλός ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γκολ και δημιούργησαν καταστάσεις μπροστά στα καρέ.
Ο ΠΑΣ ευτύχησε να πετύχει το γκολ στο 27′ μετά από καταπληκτική ενέργεια του Κόντε και άψογο σερβίρισμα στον Ζάιρο.
Από την άλλη οι Αρκάδες προσπάθησαν να βρουν δίχτυα αλλά ο Πασχαλάκης έδειξε και πάλι τα προσόντα του και γιατί είναι μεγάλη αδικία που δεν φοράει ακόμη φανέλα με εθνόσημο.

Κλείστηκε στο β’ και…

Στην επανάληψη ο Αστέρας μπήκε δυνατά στον αγώνα και περιόρισε σε αμυντικό ρόλο τον ΠΑΣ.
Οι Αρκάδες άσκησαν πίεση αλλά μάλλον φτηνό ήταν το γκολ που δέχτηκαν οι φιλοξενούμενοι.
Ο Κώτσιρας σέντραρε από πλάγια, και η μπάλα κατέληξε στον Μανιά ο οποίος ισοφάρισε.
Ο ΠΑΣ μετά το γκολ ισορρόπησε αλλά έφτασε στο τελευταίο δεκάλεπτο να για κάνει την πρώτη του τελική στο β’ μέρος.
Όσο για τη διαιτησία; Ήταν εμφανής η προσπάθεια να σφυρίξει έδρα.
Αυτή ήταν η 10η ισοπαλία για φέτος.

Διαιτητής ο Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών). Βοηθοί ο Ιωάννης Τουμπακάρης (Αθηνών) και ο Κυριακός Μερκενίδης (Μακεδονίας).

Τέταρτος διαιτητής ο ΚωνσταντίνοςΑντωνίου (Αθηνών) και παρατηρητής ο Γεώργιος Σταθόπουλος (Αχαΐας).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Ντοναρούμα, Γκάιντουτσικ (54′ Κώτσιρας), Μπέρτος, Σελίν, Γιαννούλης, Τσουκαλάς, Δημούτσος, Καλτσάς (39′ Ιωαννίδης), Φαρίνια, Μάσα (78′ Κυριακόπουλος), Μανιάς.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μπέριος, Λίλα, Μπουκουβάλας (91’Καρανίκας), Γιάκος, Μιχαήλ, Ναδάλες (82′ Κοροβέσης), Τζημόπουλος, Ακόστα, Ζάιρο, Κόντε (66′ Κοζορώνης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκάιντουτσικ, Λίλα, Μπουκοβάλας, Ακόστα, Μπέριος, Ζάιρο

3′ Σουτ του Καλτσά στην περιοχή, σε κόρνερ απομάκρυνε ο Πασχαλάκης.
7′ Ο Ακόστα έστρωσε την μπάλα στον Κόντε, σουτ και ο Ντοναρούμα απομάκρυνε σε κόρνερ.
11′ Ωραία αναπτύχθηκε επιθετικά ο ΠΑΣ, ο Γιάκος επιχείρησε να τροφοδοτήσει τον Κόντε ο οποίος όμως δεν έβλεπε την μπάλα.
14′ Μακρινό φαλτσαριστό σουτ του Μανιά, ασθενή απόκρουση του Πασχαλάκη και στην εξέλιξη της φάσης είπε «όχι» σε κεφαλιά του Μάσα.
27′ ΓΚΟΛ! 0-1! Από πλάγιο του Ναδάλες, ο Κόντε μπήκε από πλάγια αριστερά στην περιοχή, άδειασε την άμυνα του Αστέρα και πάσαρε στον Ζάιρο ο οποίος πλάσαρε από κοντά και βρήκε δίχτυα!
30′ Σουτ του Κόντε έδιωξε στη γωνία ο Ντοναρούμα.
36′ Σουτ του Κόντε, μπλόκαρε ο Ντοναρούμα.
40′ Αδύναμο σουτ του Ιωαννίδη μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
43′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Μάσα πάνω από τα δοκάρια.
44′ Σέντρα του Δημούτσου, τακουνάκι του Μανιά, έδιωξε ο Πασχαλάκης.
45′ Κεφαλιά του Μανιά άουτ.
45’+2′ Εκτέλεση φάουλ του Μάσα, στο «Γ» εκτίναξη του Πασχαλάκη απομάκρυνε σε κόρνερ.
56′ Σουτ του Μανιά πάνω από τα δοκάρια.
58′ Σέντρα του Τσουκαλά, κεφαλιά του Ιωαννίδη, αόυτ.
70′ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Μανιάς στην περιοχή σκόραρε και ισοφάρισε μετά από μπαλιά του Κώτσιρα από πλάγια δεξιά και απόκρουση του Μπέριου!
81′ Φάουλ του Ιωαννίδη πάνω από τα δοκάρια.
90′ Σουτ του Μανιά στην περιοχή άουτ.
90’+2′ Σουτ του Ακόστα άουτ.

– Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για τον Στάικο Βεργέτη καθώς είχε πρόβλημα στην προθέρμανση ο Χαμντανί.

– Kαι περίπου 20 φίλοι του ΠΑΣ στην Τρίπολη.