5.9 C
26 Οκτωβρίου 2021

Mε… ψηλά το κεφάλι ήρθε το φινάλε (photo)

kolovetsios acosta

kolovetsios acostaΜία μαραθώνια αγωνιστική περίοδος για τον ΠΑΣ Γιάννινα ολοκληρώθηκε την Κυριακή το βράδυ στο «Ζωσιμάδες».

Από τις 14 Ιουλίου 2016 και την πρεμιέρα στο Europa League κόντρα στην Οντ μέχρι τις 30 Απριλίου 2017 και τον αγώνα της 30ης αγωνιστικής της Super League κόντρα στην ΑΕΚ μεσολάβησαν πολλά που άφησαν μία γλυκόπικρη γεύση.

Το τελευταίο επίσημο φετινό ραντεβού συνοδεύτηκε από καλή εμφάνιση και ισοπαλία 1-1.

Ένα αποτέλεσμα που θα μπορούσε να ήταν νίκη καθώς οι κυανόλευκοι είχαν σημαντικές ευκαιρίες να σημειώσουν και άλλο τέρμα, ενώ ικανοποίησαν με την απόδοση τους.
Δίκαιο το τελευταίο χειροκρότημα για την ομάδα που πρόσφερε συγκινήσεις τις τελευταίες σεζόν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΠΑΣ έφτασε στο 1-0 με ωραίο σε εκτέλεση γκολ του Λίλα στο 38′.
Ο ΠΑΣ στην επανάληψη έπαιξε στρωτό ποδόσφαιρο και είχε σημαντικές ευκαιρίες για το γκολ.
Τελικά η ΑΕΚ χωρίς να έχει πιάσει καλή απόδοση έφτασε στην ισοφάριση στο 80′ με σουτ του Ροντρίγκες.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κωνσταντίνος Κοτσάνης από τη Δράμα.
Βοηθοί ο Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) και ο Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς).
Τέταρτος διαιτητής ο Διονύσιθος Ζούγρας (Κοζάνης) και παρατηρητής ο Γεώργιος Ταπραντζής (Αιτ/νιας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Ζάιρο, Νικολιάς, Ναδάλες (52′ Κούτρης), Λίλα (88′ Κοζορώνης), Μαυροπάνος, Γαρουφαλιάς, Καρανίκας, Μαμπουλού, Ακόστα.
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Βινίσιους, Κολοβέτσιος, Μπακασέτας, Βάργκας (59′ Ροντρίγκες), Σιμόες (74′ Γαλανόπουλος), Αλμέιδα (67′ Μάνταλος), Πέκχαρτ, Αϊντάρεβιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βάργκας

1′ Ο Ζάιρο προσπάθησε με γυριστό να απειλήσει αλλά δεν τα κατάφερε και η μπάλα πέρασε αουτ.
6′ Σέντρα σουτ του Βάργκας μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
7′ Κεφαλιά του Μαυροπάνου από κόρνερ, δίπλα από την εστία.
10′ Φάουλ του Ακόστα στην αγκαλιά του Μπάρκα.
11′ Σέντρα του Βάργκας κεφαλιά του Πεκχαρτ και εντυπωσιακή απόκρουση του Πασχαλάκη.
16′ Σέντρα του Νικολιά στην περιοχή ο Ακόστα με ωραία προσπάθεια επιχείρησε να πλασάρει αλλά ο Μπάρκας βγήκε εγκαίρα και απομάκρυνε.
17′ Σέντρα σουτ του Καρανίκα μπλόκαρε ο Μπάρκας.
19′ Κεφαλιά του Αλμέιδα προσπάθηκε να μπει στην φάση ο Μπακασέτας αλλα δεν βρήκε την μπάλα.
22′ Σουτ του Λίλα αρκετά μέτρα άουτ.
27′ Γέμισμα του Μπακάκη, κεφαλιά του Αλμέιδα στο δεύτερο δοκάρι, άουτ.
30′ Σουτ του Πέκχαρτ, ο Πασχαλάκης με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.
38′ ΓΚΟΛ! 1-0 ο ΠΑΣ! Μετά από απόκρουση, η μπάλα στρώθηκε στον Λίλα λίγο έξω από την περιοχή, σουτ και στα δίχτυα η μπάλα παρά την προσπάθεια του Μπάρκα.
40′ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα αλλά ο Ζάιρο έχασε το κοντρόλ.
43′ Σουτ του Αντάρεβιτς, η μπάλα κόντραρε στον Μαυροπάνο και κατέληξε κόρνερ.
54′ Σουτ του Αντάρεβιτς σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.
63′ Μακρινό σουτ του Γαρουφαλιά, άουτ.
65′ Μετά από ωραία μπαλιά, σουτ του Καρανίκα στην περιοχή από διαγώνια θέση άουτ, ενώ θα μπορούσε να γεμίσει στην περιοχή.
68′ Σουτ του Νικολιά άουτ.
70′ Αδύναμο σουτ του Νικολιά μπλόκαρε ο Μπάρκας.
71′ Σουτ του Μάνταλου άουτ.
75′ Ωραία ενέργεια από τα πλάγια του Ζάιρο και γέμισμα στην περιοχή, αρχικά ο Ακόστα επιχείρησε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Μαμπουλού, καλοζυγισμένο σουτ, ο Μπάρκας απομάκρυνε εντυπωσιακά.
77′ Ο ΠΑΣ βγήκε και πάλι στην κόντρα, ο Κούτρης σούταρε ελάχιστα άουτ.
80′ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Πατίτο Ροντρίγκες με καλοζυγισμένο σουτ ισοφάρισε.
83′ Σουτ του Μπακασέτα άουτ.
85′ Μακρινό σουτ του Λίλα μπλόκαρε ο Μπάρκας.
87′ Σουτ του Μάνταλου άουτ.
89′ Σουτ του Πέκχαρτ στην περιοχή άουτ.

– Αρκετός ο κόσμος στο «Ζωσιμάδες» στο τελευταίο φετινό ραντεβού με την ομάδα.
– Εκατοντάδες και οι φίλαθλοι της ΑΕΚ στο πέταλο.
– Μετά τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τη σκυτάλη παίρνουν οι επαφές για τον σχεδιασμό και τα πλάνα για τη νέα σεζόν.