24 Ιουνίου 2021

Δεν… βγήκε από τα αποδυτήρια (photos)

fssh pas aek

Μία από τις χειρότερες εμφανίσεις των τελευταίων ετών πραγματοποίησε ο ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στην ΑΕΚ στο “Ζωσιμάδες”.

Σαν να μην βγήκε ποτέ από τα αποδυτήρια, ένας ΠΑΣ… φάντασμα, γνώρισε τη συντριβή με 4-0, τρώγοντας όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Μία ντροπιαστική εμφάνιση που έφερε μεγάλη απογοήτευση, έντονο προβληματισμό, και μεγάλες αντιδράσεις.

Εφιαλτικό ημίχρονο

Κανένα περιθώριο σχολιασμού δεν αφήνει η εμφάνιση του ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ μπήκε από νωρίς με άγριες διαθέσεις και με το πέναλτι του Μάνταλου στο 5ο λεπτό, άρχισε ένα εφιαλτικό ημίχρονο για τους γηπεδούχους.

Η άμυνα έτρεχε και δεν έφτανε στις επιθέσεις της Ένωσης, που έκανε περίπατο μετά το 0-2 με το αυτογκολ του Μιχαήλ στο 21ο.

Σαν παιδική χαρά ήταν η άμυνα στις φάσεις με το 0-3 και το 0-4 στο 45ο και τις καθυστερήσεις σε ισάριθμες κεφαλιές του Πόνσε, κάνοντας απλά διαδικαστικού χαρακτήρα το παιχνίδι στην επανάληψη.
Μάλιστα το σκορ θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο αν δεν σημάδευαν τα δοκάρια ο Λιβάγια και Μπακασέτας.

fash aek krizman

Περίμενε το σφύριγμα της λήξης…

Στο β’ ημίχρονο ο Χουλτ άγγιξε το πέμπτο γκολ με σουτ στο κάθετο δοκάρι (τρίτο για την ΑΕΚ) στο 49ο, και κάπου εκεί η Ένωση έριξε και το ρυθμό.
Ο ΠΑΣ άλλαξε σε 3-5-2 και κάπως έστρωσε λίγο την εικόνα του αλλά γενικά ήταν μία πολύ κακή βραδιά, η οποία άφησε πολλές «πληγές». Μάλιστα χαρακτηριστικό της κακής ψυχολογίας ήταν το χαμένο πέναλτι του Αθανασιάδη στις καθυστερήσεις.

Και τώρα τι;

Η εικόνα του ΠΑΣ δεν ήταν κολακευτική και δημιούργησε έντονες διαμαρτυρίες στους φιλάθλους. Ο κόσμος «βράζει» και θέλει απόδοση ευθυνών για τη φετινή εικόνα.

Ο ΠΑΣ καλείται να μαζέψει τα κομμάτια του και να συνέλθει γρήγορα γιατί το τρένο της παραμονής μπορεί να μην περάσει από τα Γιάννινα!

Το μπαλάκι είναι στους ιθύνοντες. Η ομάδα θέλει κινήσεις και μεταγραφική ενίσχυση, για να σώσει ότι μπορεί!

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης). Βοηθοί ο Γεώργιος Χατζηνάκος (Δράμας) και ο Χρήστος Τζιώτζιος (Θράκης).
Τέταρτος διαιτητής ο Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας) και παρατηρητής ο Γεώργιος Τάπραντζης (Αιτωλοακαρνανίας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Νικολιάς (76′ Νάουμετς), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος, Γιάκος (83′ Ξύδας), Παμλίδης (46′ Σιόντης), Μπουκουβάλας, Κριζμάν, Αθανασιάδης.
ΑΕΚ (Μαρινός Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (46′ Τσόσιτς), Οικονόμου, Γκάλο, Τσικρίνσκι, Χούλτ, Μάνταλος, Άλεφ, Λιβάγια, Μπακασέτας (69′ Κρίστισιτς), Πόνσε (80′ Μπογέ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αθανασιάδης, Μπακασέτας, Κριζμάν, Οικονόμου

1′ Ο Κριζμάν έπεσε στην περιοχή αλλά ο διαιτητής σφύριξε επιθετικό στον Κροάτη.
4′ Πέναλτι υπέδειξε ο Κουμπαράκης σε ανατροπή του Πόνσε από τον Αποστολόπουλο.
5′ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Μάνταλος ευστόχησε στο πέναλτι!
9′ Ο Πόνσε δεν κατάφερε να βρει την μπάλα με προβολή.
15′ Σουτ του Γκάλο, στην αγκαλιά του Βελλίδη.
17′ Ο Λιβάγια μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, ο Βελλίδης απέκρουσε με τα δάχτυλα με την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι.
19′ Σουτ-κεραυνός του Μπακασέτα στη συμβολή των δοκαριών.
20′ Κεφαλιά γέμισμα του Γιάκου, μπλόκαρε ο Μπάρκας.
21′ ΓΚΟΛ! 0-2! Σέντρα από πλάγια του Γκάλο, ο Μιχαήλ προ του Λιβάγια από κοντά με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Αυτογκόλ!
22′ Κεφαλιά του Παμλίδη από σέντρα του Αποστολόπουλου, μπλόκαρε ο Μπάρκας.
29′ Σέντρα του Μπουκουβάλα, ο Κριζμάν δεν μπόρεσε την προβολή, μπλόκαρε ο Μπάρκας.
45′ ΓΚΟΛ! 0-3! Ο Πόνσε με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Γκάλο, σκόραρε!
45’+2′ ΓΚΟΛ! 0-4! Κεφαλιά του Πόνσε στην καρδιά της άμυνας μετά από σέντρα του Λιβάγια, τέταρτο γκολ!
49′ Σουτ του Χουλτ στο κάθετο δοκάρι και η μπάλα περνάει παράλληλα προς την εστία. Τρίτο δοκάρι για την φιλοξενούμενη.
56′ Σουτ του Μάνταλου, άουτ.
58′ Σέντρα του Αποστολόπουλου, κεφαλιά του Κριζμάν, άουτ.
63′ Ο Κριζμάν βρήκε τον Νικολιά στην περιοχή, σουτ στο κάθετο δοκάρι.
65′ Σουτ του Λίλα πάνω από τα δοκάρια.
72′ Σουτ του Κριζμάν, μπλόκαρε ο Μπάρκας.
74′ Σέντρα σουτ του Λιβάγια, άουτ.
78′ Σέντρα του Λίλα, κεφαλιά του Αθανασιάδη, άουτ.
85′ Κεφαλιά του Μπογέ άουτ.
89′ Σουτ του Ξύδα άουτ.
90’+1′ Ο Κριζμάν ανατράπηκε από τον Τσικρίνσκι. Πέναλτι!
90’+2′ Ο Μπάρκας απέκρουσε το πέναλτι του Αθανασιάδη, πέφτοντας στη γωνία.

– Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Πέδρο Μάρτινς, παρακολούθησε τον αγώνα στο «Ζωσιμάδες», κατασκοπεύοντας τον ΠΑΣ που είναι ο επόμενος αντίπαλος των Ηπειρωτών, αλλά και την ΑΕΚ.
– Με αρκετό κρύο διεξήχθη η αναμέτρηση.
– Ένταση υπήρξε με τη λήξη του α’ ημιχρόνου καθώς οπαδοί στο πέταλο έφτασαν ως τις πινακίδες, αλλά απομακρύνθηκαν από τις αστυνομικές δυνάμεις.