20 Ιουνίου 2021

Έβγαλε… εγωισμό (photo)

pas olumpiakos

Μπορεί να έχασε, αλλά αυτή τη φορά όμως κέρδισε τις εντυπώσεις ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, λίγες ημέρες μετά την βαριά ήττα από την ΑΕΚ, έβγαλε νεύρο και ποδοσφαιρικό εγωισμό, και διεκδίκησε με πάθος ότι μπορούσε κόντρα στον Ολυμπιακό.

Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στη νίκη με 2-1 όπου και εκμεταλλεύτηκαν απλά την ποιότητα που έχουν ως ομάδα.

Πολύ καλός στο α’

Καλό ρυθμό είχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΣ Γιάννινα είδε τον αντίπαλο του να μπαίνει δυνατά στα πρώτα λεπτά, όπως συνηθίζει σε όλα τα ματς ο Ολυμπιακός, και να δέχεται ένα αυτογκόλ από τον Σκόνδρα στο 8ο.

Όμως υπήρξε αντίδραση. Με Νικολιά και Κριζμάν, κινητήριους μοχλούς, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έπαιξε με αντεπιθέσεις και έγινε ιδιαίτερα απειλητική. Αρχικά ισοφάρισε μετά από σουτ του Νικολιά και αυτογκολ του Βούκοβιτς στο 14ο, ενώ στο 18ο, ο Νικολιάς έβγαλε τετ-α-τετ τον Παμλίδη με το τέρμα, αλλά το κοντρόλ χάθηκε και μαζί η ευκαιρία.

Στο 37ο ο Ποντένσε βρήκε στην «καρδιά» της άμυνας το κεφάλι του Χριστοδουλόπουλου ο οποίος σκόραρε για το 2-1.

Σε γενικές γραμμές ο ΠΑΣ στάθηκε πολύ καλά και μπόρεσε να κοντράρει τον αντίπαλο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ποιότητα του.

Κυνήγησε την ισοφάριση

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός κράτησε περισσότερο τη μπάλα στα πόδια, ενώ
ο ΠΑΣ προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός με τις αλλαγές του Πετράκη.

Οι κυανόλευκοι προσπάθησαν να πλησιάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Σα, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περισσότερο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας). Βοηθοί ο Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας) και ο Δημήτριος Νατσιοπουλος (Μακεδονίας).
Τέταρτος ο Αριστομένης Κουτσιαύτης (Αρτας) και παρατηρητής ο Θεόδωρος Γκαϊτατζης (Δραμας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Γιάκος (65′ Αθανασιάδης), Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Λίλα, Σιόντης (83′ Νάουμετς), Νικολιάς, Κριζμάν, Παμλίδης (80′ Ξύδας).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Βούκοβιτς, Σισέ, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Φορτούνης (87′ Νάτχο), Γκερέρο (71′ Χασάν), Ποντένσε (92′ Τοροσίδης), Χριστοδουλόπουλος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπουχαλάκης, Μπουκουβάλας, Νικολιάς, Παμλίδης, Κούτρης, Ποντένσε. Αθανασιάδης

6′ Σουτ του Κούτρη άουτ.
8′ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Φορτούνης από διαγώνια θέση τη σέντρα, κεφαλιά του Σκόνδρα, στη προσπάθεια να διωξεί, η μπάλα στα δίχτυα! Νέο αυτογκολ σε αγώνα για τον ΠΑΣ!
12′ Φάουλ του Φορτούνη, άουτ.
13′ Ο Κριζμάν προσπάθησε να βρει τον Παμλίδη, ο Μπουχαλάκης απομάκρυνε σε κόρνερ.
14′ ΓΚΟΛ! 1-1! Σέντρα του Λίλα, η άμυνα του Ολυμπιακού απομάκρυνε αρχικά, σουτ του Νικολιά, κόντραρε στον Βούκοβιτς η μπάλα και στα δίχτυα!
18′ Στην κόντρα ο ΠΑΣ, ο Νικολιάς έβγαλε σε θέση βολής τον Παμλίδη ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα και η ευκαιρία χάθηκε.
27′ Ο Νικολιάς στην περιοχή επιχείρησε να βρει τον Παμλίδη, ανέκοψε με προβολή ο Βούκοβιτς.
28′ Φάουλ του Φορτούνη στο τείχος.
37′ ΓΚΟΛ! 1-2! Κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου στην «καρδιά» της άμυνας, μετά από σέντρα του Ποντένσε, στα δίχτυα η μπάλα!
39′ Από πλάγια ο Παμλίδης, ανέκοψε σε κόρνερ ο Σισέ προ του Κριζμάν.
43′ Ο Χριστοδουλόπουλος μαζί με τον Φορτούνη, άλλαξαν την μπάλα, ο Βελλίδης απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Χριστοδουλόπουλου από διαγώνια θέση.
45’+1′ Σέντρα σουτ του Φορτούνη, άουτ.
46′ Σουτ του Χριστοδουλόπουλου, στη γωνία απόκρουση από τον Βελλίδη σε κόρνερ.
48′ Σέντρα του Νικολιά, κόντραρε και πάλι στον Βούκοβιτς η μπάλα από απομάκρυνση του Σισέ, κόρνερ η μπάλα.
50′ Κόρνερ του Γιάκου, κεφαλιά του Τζημόπουλου, άουτ.
55′ Σουτ του Γκιγιέρμε, μπλόκαρε ο Βελλίδης.
55′ Σουτ του Κριζμάν, μπλόκαρε ο Σα.
62′ Ο Κούτρης μπήκε από πλάγια, η μπάλα έφτασε από τις κόντρες στον Χριστοδουλόπουλο, σουτ άουτ.
67′ Φάουλ του Αποστολόπουλου, με γροθιές απομάκρυνε ο Σα.
73′ Ο Φορτούνης στην περιοχή πλάσαρε άουτ, μετά από ωραία μπαλιά του Γκιγιέρμε.
79′ Ο Κρίζμαν πέφτοντας έπιασε το σουτ στην περιοχή, μπλόκαρε ο Σα.
85′ Κεφαλιά του Τζημόπουλου, άουτ.
90’+3′ Ο Αθανασιάδης έπεσε στην περιοχή και «κιτρινίστηκε» για θέατρο.

– Μετά από χρόνια, ο Αλέξης Μιχαήλ δεν ξεκινάει αρχική ενδεκάδα και μένει στους αναπληρωματικούς.
– Αρκετοί οι έλεγχοι στο ματς για να μην έρθουν οργανωμένοι οπαδοί του Ολυμπιακού.