24.9 C
27 Σεπτεμβρίου 2021

ΛΕΟ-ντάρι ο ΠΑΣ – Από ρεκορ σε ρεκόρ (photos)

goal pas

goal pasΈνα γκολ ήταν αρκετό για τον ΠΑΣ Γιάννινα για να πάρει την 8η συνεχόμενη νίκη του σε πρωτάθλημα και κύπελλο (πετυχαίνοντας ιστορικό ρεκόρ), ενώ παράλληλα διατήρησε το αήττητο για 12ο ματς!

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη κατάφερε να ξεπεράσει και το εμπόδιο της Παναχαϊκής νικώντας με 1-0 σε ένα παιχνίδι αμφίρροπο στο β’ ημίχρονο.
Ο Γάλλος Λεό έκανε τη διαφορά σκοράροντας στο 42ο με ωραία ατομική ενέργεια και φοβερό τελείωμα.

Δυσκολεύτηκε αλλά είχε… Λεό

Την πρωτοβουλία των κινήσεων είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα από τα πρώτα λεπτά, αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά να βρει διαδρόμους.
Η άμυνα της Παναχαϊκής πίεσε αρκετά και έτσι δεν υπήρξαν αρκετές φάσεις στο πρώτο 45λεπτο.
Και εκεί χρειάστηκε να δείξει την ποδοσφαιρική του κλάση ο Λεό. Ο Γάλλος βγήκε στην κόντρα στο 42ο και τελείωσε με σουτ-κεραυνό τη φάση, ανοίγοντας το σκορ.

arxhgoi

Μπορούσε να «κλειδώσει» τη νίκη…

Στην επανάληψη το παιχνίδι είχε γρηγορότερο ρυθμό, και με τους Αχαιούς να προσπαθούν να φανούν επιθετικά.
Όμως ο ΠΑΣ δεν είχε διάθεση για περιπέτειες και κυνήγησε δεύτερο γκολ χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για τέρμα.
Η νέα αυτή νίκη κράτησε «ζεστή» την εξέδρα και άνοιξε την όρεξη και για διάκριση στο κύπελλο καθώς ακολουθεί την Τετάρτη η ρεβάνς με τον Παναθηναϊκό στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών)
Βοηθοί: Κολλιάκος (Αθηνών)-Οικονόμου (Δυτικής Αττικής)
4ος: Αθανασίου (Άρτας)
Παρατηρητής: Μαζαράκης (Κεφαλληνίας-Ιθάκης)

fash

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σκόνδρας, Παντελάκης, Μπουκουβάλας, Οικονόμοπουλος, Σιόντης, Λιάσος (73′ Παμλίδης), Νικολιάς (56′ Καρτάλης), Νάουμετς, Λεό, Κρίζμαν (83′ Αποστολόπουλος).
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Απόστολος Μακρίδης): Καπούταγλης, Πολίμος (58′ Πατάπης), Σταμόπουλος, Ρουγκάλας, Μαυρίας (46′ Μυτίδης), Ιντζόγλου, Σιατραβάνης, Παπατόλιος (58′ Μουστακόπουλος), Κυνηγόπουλος, Μωραϊτης, Τσελεπίδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πολίμος, Σκόνδρας, Ιντζόγλου, Οικονομόπουλος, Σιατραβάνης, Χουτεσιώτης

12′ Κάθετη του Λιάσου στον Νικολιά, πρόλαβε με τάκλιν και απομάκρυνε ο Ρουγκάλας.
16′ Σέντρα από πλάγια του Νικολιά, πέρασε ανεκμετάλλευτη καθώς δεν δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας ο Νάουμετς.
18′ Σουτ του Σιόντη άουτ.
23′ Ο Κρίζμαν στην περιοχή επιχείρησε από τα πλάγια το πλασέ, απέκρουσε ο Καπούταγλης.
36′ Μακρινό σουτ του Ιντζόγλου αρκετά μέτρα άουτ.
42′ ΓΚΟΛ! 1-0! Στην κόντρα ο ΠΑΣ με ατομική προσπάθεια του Λεό που μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ στην περιοχή άνοιξε το σκορ! Καταπληκτικό τελείωμα από τον Γάλλο!
45’+1′ Φάουλ του Νάουμετς στην αγκαλιά του Καπούταγλη.
46′ Σουτ του Σιατραβάνη στην περιοχή, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
49′ Ο Πολίμος απομάκρυνε τη μπάλα προ του Λεό σε επικίνδυνη σέντρα του Παντελάκη.
50′ Διαγώνιο σουτ του Νάουμετς, άουτ.
57′ Σουτ του Καρτάλη, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
61′ Σουτ του Καρτάλη, μπλόκαρε ο Καπούταγλης.
61′ Ο Χουτεσιώτης βγήκε από την περιοχή και με τα πόδια απομάκρυνε βαθιά μπαλιά του Μυτίδη, προλαβαίνοντας τον Κυνηγόπουλο.
62′ Κεφαλιά του Ιντζόγλου μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
66′ Εξαιρετική προσπάθεια του Λεό από πλάγια, η σέντρα του κόπηκε σε κόρνερ.
67′ Ο Ιντζόγλου ανέτρεψε τον Νάουμετς έχοντας κίτρινη κάρτα, αλλά γλύτωσε την αποβολή.
71′ Σουτ του Κρίζμαν άουτ.
77′ Κεφαλιά του Μωραΐτη μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
81′ Σουτ του Νάουμετς μπλόκαρε ο Καπούταγλης.
86′ Ατομική προσπάθεια του Λεό, όμως απέκρουσε το πλασέ ο Καπούταγλης.
87′ Σουτ του Οικονομόπουλου άουτ.
88′ Ο Αποστολόπουλος έβγαλε σε θέση βολής τον Λεό, αλλά και πάλι είπε «όχι» ο Καπούταγλης.
89′ Σουτ του Μωραΐτη, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
90’+2′ Σουτ του Κυνηγόπουλου, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
90+2′ Σουτ του Παμλίδη, άουτ.

-Καμιά πενηνταριά φίλοι της Παναχαϊκής ταξίδεψαν στα Γιάννινα.
– Επέστρεψε στους αγωνιστικούς χώρους ο Νικολιάς μετά τον τραυματισμό του στην προθέρμανση του αγώνα με τον Απόλλωνα Πόντου.