18.9 C
18 Ιουνίου 2021

Έσωσε την παρτίδα στο “παρά ένα” (photo)

15578736 1370623159627994 2253202629653596119 nΚαι στο τέλος μιλάει ο Μαμπουλού! Ο Γάλλος ντύθηκε Άγιος Βασίλης και λύτρωσε στις καθυστερήσεις τον ΠΑΣ και του δώρησε έναν πολύτιμο βαθμό στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ (1-1).

Οι κυανόλευκοι ήταν έτοιμοι να κάνουν μία από τις πιο φτηνές ήττες στο ΟΑΚΑ.
Και αυτό γιατί όχι μόνο δεν εκμεταλλεύονταν το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά φάνηκε κατώτερος των περιστάσεων.

Είχε αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά…

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς, αλλά ο ΠΑΣ είχε μεγάλη στιγμή με τον Ζάιρο ο οποίος άδειασε αμυντικούς της ΑΕΚ μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Μαμπουλού, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπάρκα χάνοντας μοναδική στιγμή. Ήταν ένα διάστημα που υπήρχε καταιγιστικός ρυθμός στο παιχνίδι.
Στο 10′ μάλιστα η ΑΕΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς ο Αραβίδης μιμήθηκε τον Ζιντάν και έριξε κεφαλιά στον Μπέριο σε αντιδικία που είχαν.
Όμως παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, ο ΠΑΣ ήταν αναιμικός.
Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε για το γκολ και στο 32′ είχε τη μεγάλη ευκαιρία. Ο Τίκας υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπουκουβάλα στον Ροντρίγκες αλλά ο Μάνταλος βρήκε το κάθετο δοκάρι.
Σε όλα αυτά ήρθε και ο «κίτρινος πύρετος» του Τίκα ο οποίος φόρτωσε τους παίκτες του ΠΑΣ με κάρτες.

Γκολ-δώρο αλλά ο Κριστόφ ήταν εκεί

Στην επανάληψη το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο. Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία και πίεσε για το γκολ.
Αυτό τελικά ήρθε από το δώρο του Περιστερίδη.
Ο Πετράκης στην συνέχεια ρίσκαρε. Πέρασε Κόντε, Ναδαλες και Γιάκο και προσπάθησε να σώσει την παρτίδα.
Στις καθηστερήσεις το ρίσκο απέδωσε. Ο ΠΑΣ βγήκε όλος μπροστά (ακόμη και ο Περιστερίδης) και από κόρνερ του Ναδάλες, αρχικά ο Τζημόπουλος έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στο δοκάρι, και ο Μαμπουλού καραδοκούσε για να σκοράρει και να δώσει έναν βαθμό που έμοιαζε ανέλπιστος!

Διαιτητής του αγώνα ο Τριαντάφυλλος Τίκας (Καρδίτσας). Βοηθοί ο Πολυχρόνης Κωστάρας (Αιτωλοακαρνανίας) και ο Κωνσταντίνος Ποντίκης (Πρέβεζας).
Τέταρτος διαιτητής ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας) και παρατηρητής ο Αναστάσιος Κάκκος (Κέρκυρας).

ΑΕΚ (Ζοσέ Μοράις): Μπάρκας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος (76′ Γαλανόπουλος), Αραβίδης, Ροντρίγκες (77′ Χριστοδουλόπουλος), Πέκχαρτ (87′ Βάργκας).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπέριος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Κοζορώνης (72′ Κόντε), Ακόστα (76′ Ναδάλες), Γαρουφαλιάς (86′ Γιάκος), Κούτρης, Μαμπουλού, Ζάιρο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπέριος, Μπουκουβάλας, Κοζορώνης, Γαρουφαλιάς, Ροντρίγκες, Μιχαήλ, Ντίντακ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Αραβίδης (στο 10′)

6′ Ο Πέκχαρτ βρέθηκε σε θέση βολής, πλάσαρε αλλά ο Περιστερίδης απομάκρυνε με τα πόδια.
9′ Ο Ζάιρο βγήκε στην κόντρα, άλλαξε ωραία τη μπάλα με τον Μαμπουλού, βρέθηκε απέναντι από τον Μπάρκα, πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε με τα πόδια και ο Λαμπρόπουλος απομάκρυνε λίγο πριν την γραμμή με το κεφάλι.
10′ Δυνατό μαρκάρισμα του Αραβίδη στον Μπέριο, υπήρξε ένταση, ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ χτύπησε με κουτουλιά τον αντίπαλο του και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.
12′ Ο Μάνταλος γύρισε από πλάγια, ο Γιόχανσον σούταρε στην κίνηση και μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
17΄Σουτ του Γιόχανσον, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
22′ Κεφαλιά του Γκάλο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
27′ Ο Ροντρίγκες έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
27′ Κεφαλιά του Σιμόες άουτ.
31′ Ο Ροντρίγκες ανατράπηκε από τον Μπουκουβάλα και υποδεικνύεται πέναλτι.
32′ Ο Μάνταλος εκτέλεσε το πέναλτι, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και πέρασε παράλληλα από την εστία.
38′ Σέντρα του Κούτρη, δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά ο Μαμπουλού.
39′ Σουτ του Κοζορώνη, αρκετά μέτρα άουτ.
42′ Ο Μάνταλος με κούρσα προσπάθησε να μπει στην περιοχή, ο Τζημόπουλος τον ανέκοψε.
43′ Σέντρα σουτ του Ζάιρο, άουτ.
45’+1′ Σουτ του Μάνταλου, άουτ.
58′ Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου με γέμισμα στην περιοχή, στην αγκαλιά του Περιστερίδη.
61′ Ο Ζάιρο πήρε την μπάλα στην περιοχή από γύρισμα του Κολοβέτσιου, σούταρε αδύναμα και μπλόκαρε ο Μπάρκας.
62′ Σουτ του Πέκχαρτ σε κόρνερ ο Περιστερίδης.
64′ Ο Κούτρης σέντρα από τα πλάγια, σουτ στην κίνηση του Κοζορώνη, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
66′ Σουτ του Κούτρη μπλόκαρε ο Μπάρκας.
67′ ΓΚΟΛ! 1-0! Τραγικό λάθος του Περιστερίδη σε σουτ του Γιόχανσον. Έχασε την μπάλα και από τον Γκάλο και σε κενό τέρμα ο Πέκχαρτ σκόραρε! Στη φάση υπήρχε ανατροπή του Γκάλο με τον Τίκα να αφήνει τελικά την αρχική υπόδειξη για πέναλτι.
74′ Σουτ του Γαρουφαλιά, πάνω από την εστία.
80′ Ο Πέκχαρτ μπήκε στην περιοχή, παρενοχλήθηκε από τον Μπουκουβάλα και ο Περιστερίδης απέκρουσε με τα πόδια.
83′ Ο Μπέριος στην περιοχή σούταρε άουτ.
88′ Κεφαλιά του Κόντε μπλόκαρε ο Μπάρκας.
90’+2′ Γκολ του Μιχαήλ ακυρώνεται ως οφσάιντ σε εκτέλεση φάουλ του Ναδάλες.
90’+3′ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Μαμπουλού σκόραρε από κοντά μετά από κεφαλιά στο δοκάρι του Τζημόπουλου από κόρνερ του Ναδάλες!