15 C
27 Φεβρουαρίου, 2021

Με Κόντε και Πασχαλάκη, να σέβεστε! (photo)

ael pas

ael pasΟ ΠΑΣ με Κόντε και Πασχαλάκη, έμεινε όρθιος στην ΑΕΛ FC Arena, και έφερε σε δεινή θέση την ΑΕΛ.

Το 1-1 ήρθε μετά από ένα ματς με γρήγορο ρυθμό, αρκετές φάσεις και τις δύο ομάδες να παλεύουν για τους βαθμούς.
Οι γηπεδούχοι του Σάκη Τσιώλη ήταν αυτοί που έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά ο ΠΑΣ ήταν εκεί έτοιμος για να δώσει τις δικές του απαντήσεις στον “πόλεμο” εντυπώσεων μεσοβδόμαδα του Αλέξη Κούγια.

Ο Κόντε εκτελεί…

Αρκετά γρήγορο ρυθμό έδωσαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Κόντε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά η Λάρισα ήταν αυτή που πανηγύρισε πρώτη με μία στημένη φάση.
Από εκτέλεση κόρνερ στο 18′ ο Γιοβάνοβιτς νίκησε τον Τζημόπουλο στην καρδιά της άμυνας και «έγραψε» το 1-0.
Ήταν ένα διάστημα στο οποίο η ΑΕΛ άσκησε πίεση.
Οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά είχαν βεβιασμένες ενέργειες.
Όμως στο 41′ τα γεγονότα άλλαξαν. Ο Γιάκος συνδυάστηκε πολύ όμορφα με τον Κόντε και ο Ισπανός, «κεραυνοβόλησε» τον Θεοδωρόπουλο στέλνοντας ισόπαλες τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ανακάτεψε την τράπουλα ο Τσιώλης, όρθιος με Πασχαλάκη ο ΠΑΣ

Στην επανάληψη ο προπονητής της ΑΕΛ, Σάκης Τσιώλης ανακάτευε συνεχώς την τράπουλα στην προσπάθεια να κάνει την ομάδα του να αναλάβει τα ηνία του ματς.
Από την άλλη ο Πετράκης δεν προχώρησε σε αλλαγές στη διάταξη.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν μπαίνοντας δυνατά στον αγωνιστικό χώρο αλλά ο Πασχαλάκης ήταν ανίκητος.
Ο γκολκίπερ του ΠΑΣ έκανε εμφάνιση για εθνική Ελλάδας, κάνοντας εντυπωσιακές επεμβάσεις. Ειδικά η απόκρουση στο 79′ σε κεφαλιά του Τσακοπίνο ίσως να ήταν και η απόκρουση της χρονιάς στη Super League!
Μετά το 80′ ο Πετράκης πέρασε στο ματς, Γαρουφαλιά και Ζάιρο σε μία προσπάθεια να χτυπήσει για το διπλό.
Ο Ζάιρο έδωσε κινητικότητα, αλλά ο Κόντε αν και βρέθηκε σε θέση βολής δεν κατάφερε να γίνει και ο άνθρωπος που θα έφερνε την άλωση της AEL FC Arena.

Διαιτητής του αγώνα ο Χρήστος Γκράνας (Θράκης). Βοηθοί ο Χασάν Κούλα (Ξάνθης) και ο Αιχάν Χούσκογλου (Θράκης).
Τέταρτος διαιτητής ο Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων) και παρατηρητής ο Δημήτριος Σαραϊδάρης (Μακεδονίας).

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Θεοδωρόπουλος, Ρέντζας (24′ λ.τρ. Ναβάρο), Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Μονιάκης (46′ Τσακοπίνο), Μασαλέσα, Ντέλετιτς, Αγκάνοβιτς, Ναζλίδης, Βαρέλα (70′ Ρέγιες), Αβραάμ.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μπουκουβάλας, Σκόνδρας (78′ λ.τρ. Μπέριος), Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Λίλα, Κοζορώνης (81′ Γαρουφαλιάς), Κούτρης, Ακόστα, Γιάκος (83′ Ζάιρο), Κόντε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αγκάνοβιτς, Φάρκας, Κούτρης

6′ Ο Κόντε στην περιοχή με ωραία προσπάθεια σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ με αρκετό φάλτσο.
11′ Σε θέση βολής ο Κόντε στην περιοχή, μετά από τακουνάκι του Γιάκου, σούταρε άουτ.
14′ Ο Πασχαλάκης πρόλαβε και μπλόκαρε γέμισμα του Νασλίδη προς τον Αγκάνοβιτς.
16′ Ο Αβραάμ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.
18′ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Γιοβάνοβιτς μετά από κόρνερ με κεφαλιά, νίκησε τον Τζημόπουλο και άνοιξε το σκορ!
24′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη ο Γιάκος πλάσαρε στο δεύτερο δοκάρι, και ο Θεοδορόπουλος απομάκρυνε σε κόρνερ.
28’Σουτ του Βαρέλα μετά από απόκρουση του Μιχαήλ, άουτ.
32′ Σουτ του Ντέλετιτς, μετά από γύρισμα του Αγκάνοβιτς, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
39′ Σουτ του Αβράαμ, μετά από πάσα του Ναζλίδη, ο Πασχαλάκης απομάκρυνε.
41′ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Γιάκος και ο Κόντε «έκρυψαν» την μπάλα και ο Ισπανός με ωραίο τελείωμα ισοφάρισε!
48′ Κεφαλιά του Ναζλίδη από σέντρα του Μασαλέσα, άουτ.
55′ Μακρινό σουτ του Βαρέλα, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
56′ Σέντρα σουτ του Ντέλετιτς ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.
57′ Διαγώνιο σουτ του Ντέλετιτς, ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ.
59′ Η ΑΕΛ στην κόντρα, ο Λίλα απομάκρυνε σουτ του Ντέλετιτς.
60′ Ο Μιχαήλ απομάκρυνε στην περιοχή επικίνδυνο γέμισμα του Αβραάμ.
62′ Κόρνερ του Κοζορώνη, ο Κόντε αμαρκάριστος δεν έπιασε καλά το σουτ στην περιοχή.
64′ Σουτ του Αγκάνοβιτς, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
66′ Σουτ του Βαρέλα αρκετά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
71′ Φάουλ από διαγώνια θέση κοντά στη γραμμή της περιοχής από τον Κοζορώνη, ο Θεοδωρόπουλος απομάκρυνε με γροθιές.
74′ Ο Κοζορώνης, μετά από κακή έξοδο του Θεοδωρόπουλου σε γέμισμα του Ακόστα, σούταρε άουτ.
76′ Σουτ του Ναβάρο, ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ. Η φάση ξεκίνησε από ατομική προσπάθεια του Ντέλετιτς με τον Τζημόπουλο να απομακρύνει μετά από κόντρες.
76′ Κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς από την εκτέλεση του κόρνερ άουτ.
79′ Ο Τσακοπίνο την κεφαλιά ο Πασχαλάκης απίθανη διπλή απόκρουση με σώμα και πόδια!
84′ Μετά από κόρνερ, κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς, ο Πασχαλάκης νέα σπουδαία απόκρουση.
89′ Ο Ζάιρο έβγαλε την σέντρα ο Κόντε πέφτοντας χρησιμοποίησε το χέρι και η φάση σταμάτησε.
90’+3′ Φάουλ από διαγώνια του Αβραάμ, ο Πασχαλάκης απομάκρυνε.
90’+4′ Κεφαλιά άουτ του Τσακοπίνο μετά από κόρνερ.

– Πολύ καλές κα ανοιξιάτικες ήταν οι καιρικές συνθήκες στη Λάρισα.
– Με τις κίτρινες φωσφοριζέ εμφανίσεις αγωνίστηκε ο ΠΑΣ.
– Τον παλαιό προπονητή του ΠΑΣ Γιάννινα, Αντώνη Γεωργιάδη θα τιμήσει την Κυριακή η ΠΑΕ ΑΕΛ. Υπό την καθοδήγηση του ο ΠΑΣ είχε αλώσει το 1975 το Αλκαζάρ.
– Φίλαθλος χρησιμοποιούσε σφυρίχτρα και ο διαιτητής έκανε συστάσεις να σταματήσει.
– Αποβλήθηκε ο Νιαρχάκος για διμαρτυρίες μετά από χτύπημα στον Κόντε.