26 Οκτωβρίου 2021

Κόντε και… buzzer beater! (photo)

fash

fash

Ένα ματς που δεν κερδίζεις, μην το χάνεις! Λαμπάδα στον Κόντε πρέπει να ανάψει ο ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Ισπανός επιθετικός κράταγε στο φινάλε το καλύτερο και γλίτωσε με το βαθμό της ισοπαλίας στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο με το τελικό 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες.

Ήταν ένα κάκιστο σε θέαμα παιχνίδι στο οποίο δεν καταγράφηκαν πολλές φάσεις, ο ΠΑΣ Γιάννινα φάνηκε κουρασμένος από τα συνεχόμενα παιχνίδια με αποτέλεσμα να επιδοθεί σε ένα παιχνίδι με αρκετές σέντρες το οποίο δεν φάνηκε να έχει πρόβλημα ο Ατρόμητος.

Όμως η επιμονή έφερε στις καθυστερήσεις τον βαθμό στις αποσκευές με τον Κόντε να εκτελεί τον Γκορμπούνοφ και να ισοφαρίζει.

Κλείστηκε στο πρώτο

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον ΠΑΣ να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο καθώς ο Ατρόμητος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Οι γηπεδούχοι κέρδιζαν τις μονομαχίες και πίεσαν για το γκολ.
Την καλύτερη στιγμή τους την είχαν με κεφαλιά του Λε Ταλέκ η οποία χτύπησε στο κάθετο δοκάρι.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα σταδιακά ανέβασε την απόδοση του, μετά την αλλαγή διάταξης της ομάδας από τον Πετράκη, και κατάφερε να ισορροπήσει το ματς ως τη λήξη του πρώτου 45λεπτου.

Γκολ με μισή φάση και buzzer beater

Στην επανάληψη στην πρώτη του οργανωμένη επίθεση ο Ατρόμητος ευτύχισε να ανοίξει το σκορ. Ήταν η συμπλήρωση μίας ώρας στο παιχνίδι όταν ο Λημνιός και ο Κατράνης έπαιξαν το 1-2, η μπάλα έφτασε στον Τόνσο το πλασέ του οποίου αποκρούστηκε από τον Πασχαλάκη, όμως ο Λε Ταλέκ πήρε το ριμπάουντ και ανενόχλητος σκόραρε.
Ο ΠΑΣ στα επόμενα λεπτά κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, αλλά αγωνίστηκε κυρίως με γεμίσματα τα οποία ήταν «ψωμοτύρι» για τον Γκορμπούνοφ.
Και παρά την υπεροχή, οι κυανόλευκοι δεν δημιουργούσαν φάσεις.
Όμως στο 95′ ο Ισπανός ξελάσπωσε. Ο Κούτρης έκανε σπουδαία δουλειά από τα πλάγια και έβγαλε μία ωραία σέντρα με τον Κόντε να εκτελεί με φοβερό σουτ και να ισοφαρίζει με buzzer beater.

Διαιτητής του αγώνα ο Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών). Βοηθοί ο Ιωάννης Κουράκης (Ηρακλείου) και ο Μιχαήλ Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής).
Τέταρτος διαιτητής ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) και παρατηρητής ο Ιωάννης Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Κοντοές, Φυτανίδης, Κυριακίδης, Λημνιός (69’Μπρίτο), Κατράνης, Μπάγκα, Πλατέλλας (87′ Βασιλείου), Κιβρακίδης, Τόνσο (73′ Ούμπιδες), Λε Ταλέκ.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Ζάιρο (69′ Ναδάλες), Σκόνδρας (77’Βιδάλ), Κόντε, Τζημόπουλος, Λίλα, Γιάκος, Κούτρης, Μιχαήλ, Καρανίκας, Ακόστα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κούτρης, Λίλα, Τζημόπουλος, Κυριακίδης, Λε Ταλέκ

15΄Σουτ του Πλατέλλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
21′ Κεφαλιά του Φυτανίδη από εκτέλεση φάουλ, ο Μιχαήλ έδιωξε σε κόρνερ.
25′ Εκτέλεση φάουλ του Πλατέλλα, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
26′ Κεφαλιά του Λε Ταλέκ η μπάλα στη ρίζα του κάθετου δοκαριού και άουτ.
33′ Σέντρα του Κόρη κεφαλιά του Λίλα άουτ.
40′ Σουτ του Γιάκου λίγο έξω από την περιοχή, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
45’+1′ Ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι σε μαρκάρισμα του Τζημόπουλου στον Φυτανίδη.
49′ Ο Ακόστα εκτέλεσε φάουλ, ο Γκορμπούνοφ απομάκρυνε με τις γροθιές.
56′ Σέντρα του Ζάιρο, μπλόκαρε οΓκορμπούνοφ.
60′ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Λε Ταλέκ από κοντά άνοιξε το σκορ, μετά από απόκρουση του Πασχαλάκη σε πλασέ του Τόνσο. Η φάση ξεκίνησε από ωραίο συνδυασμό από τα πλάγια του Λημνιού με τον Κατράνη.
77’Σέντρα του Καρανίκα, μπλόκαρε εύκολα ο Γκορμπούνοφ.
82′ Παράλληλη σέντρα του Κούτρη, δεν μπόρεσε παίκτης του ΠΑΣ να γίνει αποδέκτης της.
85′ Ωραία προσπάθεια και παράλληλη σέντρα του Ακόστα, ο Γκορμπούνοφ βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε.
86′ Ο Λε Ταλέκ πλάσαρε άουτ.
90’+2′ Ο Γιάκος στην περιοχή προτίμησε πάσα και όχι σουτ ενώ ήταν σε καλή θέση, και ανακόπηκε.
90’+5! ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Κόντε με ωραίο τελείωμα στην περιοχή ισοφάρισε μετά από παράλληλη σέντρα του Κούτρη.

– Καμιά δεκαριά φίλοι του ΠΑΣ βρέθηκαν στο Περιστέρι.
– Τον αγώνα παρακολούθησε και ο Ομοσπονδιακός προπονητής, Μίκαελ Σκίμπε, καθώς και ο Κώστας Τσάνας και ο Αντώνης Νικοπολίδης.
– Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλαιού διοικητικού στελέχους του Ατρόμητου, Νίκου Τσακίρη.