10.4 C
28 Φεβρουαρίου, 2021

Κατώτερος των περιστάσεων (Photo)

iraklis pas giannina

iraklis pas gianninaΤάση να ανασταίνει ομάδες που βρίσκονται σε δεινή θέση δείχνει ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Σε ένα άγριο παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες, και γρήγορο ρυθμό, οι κυανόλευκοι γνώρισαν την ήττα με 2-1 στο Καυταντζόγλειο από τον Ηρακλή.

Προϊόν ανατροπής το αποτέλεσμα, με τον Σάββα Παντελίδη να κατεβάζει τον Γηραιό με σύστημα… ΠΑΣ δηλαδή αντεπιθέσεις.

Γρήγορο γκολ, διακοπή και γρήγορη ισοφάριση

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι. Ο Κοζορώνης ξεκίνησε εκεί που σταμάτησε με τη Βέροια… με γκολ. Μόλις στο 7′ έβαλε σε θέση οδηγού τον ΠΑΣ μετά από βαθιά μπαλιά του Τζημόπουλου. Ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ νίκησε Στάμο (στον οποίο κόντραρε η μπάλα) και Χουάντερσον.

Το γκολ του ΠΑΣ έφερε ένταση στις εξέδρες από τους λιγοστούς οπαδούς του Ηρακλή και υπήρξε πεντάλεπτη διακοπή

Αυτή η διακοπή ήταν αρκετή να αποσυντονίσει τον ΠΑΣ καθώς ο Ηρακλής στην πρώτη του κατεβασιά ισοφάρισε με σουτ του Περόνε ο οποίος βρέθηκε ανενόχλητος.

Μετά το 1-1 ο αγώνας έγινε ιδιαίτερα δυνατός με τον διαιτητή κ. Καραντώνη να χαρίζει τις κάρτες σε ορισμένα αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα.
Στα τελευταία λεπτά του α΄ ημιχρόνου ο Ηρακλής άσκησε πίεση και ο ΠΑΣ κινδύνεψε σε δύο περιπτώσεις αλλά τα αντανακλαστικά του Μιχαήλ και του Καρανίκα γλίτωσαν την ομάδα.

Κυκλοφόρησε την μπάλα αλλά γκολ-μαχαιριά!

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έδωσαν γρήγορο ρυθμό και έδειξαν ότι δεν θα αρκούνταν στην ισοπαλία.

Ο ΠΑΣ κυκλοφόρησε καλά την μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την υπεροχή του.

Από την άλλη οι Ηρακλής χτύπησε με αντεπιθέσεις και τελικά το δώρο στον εορτάζοντα Παντελίδη ήρθε στο 88′ από πλασέ του Αγγελόπουλου που σημείωσε το 2-1.

Ίσως τελικά αποδεικνύεται ότι το ένστικτο της επιβίωσης είναι μεγαλύτερο.

Διαιτητής ο Δημήτριος Καραντώνης από την Ημαθία.
Βοηθοί θα είναι ο Ηλίας Αλεξέας (Μεσσηνίας) και ο Παναγιώτης Κασσαβέτης (Δυτικής Αττικής).
Τέταρτος διαιτητής ο Νικόλαος Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας) και παρατηρητής ο Μιχαήλ Καλαθενός (Δωδεκανήσου).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Στάμου, Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι (83′ Λουκίνας), Ιντζόγλου, Πασάς (70′ Λεοζίνιο), Μοντέιρο, Κούρος (70′ Αγγελόπουλος), Περόνε.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Ζάιρο (71′ Μαμπουλού), Μπέριος, Κοζορώνης, Τζημόπουλος, Γιάκος, Κούτρης, Μιχαήλ, Κόντε (76′ Ακόστα), Λίλα, Καρανίκας (62′ Μπουκουβάλας).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κούτρης, Κούρος, Περόνε, Γιάκος

7′ ΓΚΟΛ! 0-1 ο ΠΑΣ! Από βαθιά μπαλιά του Τζημόπουλου, πλασέ του Κοζορώνη και η μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Στάμου και του Χουάντερσον!
14′ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Περόνε έγινε αποδέκτης της μπάλας, κοντρόλ και σουτ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Περιστερίδη.
21′ Μακρινό σουτ του Περόνε στην αγκαλιά του Περιστερίδη.
27′ Σουτ του Κυριακίδη πάνω από τα δοκάρια.
31 Ωραία προσπάθεια του Κούτρη ο οποίος κράτησε περίτεχνα την μπάλα στον αγωνιστικό χώρο, έβγαλε στη σέντρα από τα πλάγια αλλά ο Ζάιρο έπιασε αέρα.
44′ Σέντρα του Κούτρη πέρασε άουτ.
45’+1′ Ο Κυριακίδης απέφυγε με ντρίμπλα τον Κούτρη και μπήκε από πλάγια αλλά το γέμισμα του ανέκοψε ο Μπέριος.
45’+3′ Ο Μιχαήλ την τελευταία στιγμή έκοψε μπαλιά του Μοντέιρο στον Περόνε, που ήταν σε επικίνδυνη θέση διώχνοντας σε κόρνερ.
45’+4′ Ο Καρανίκας έκοψε τον Κούρο που έμπαινε επικίνδυνα απέναντι από τον Περιστερίδη. Στην εξέλιξη ο ποδοσφαιριστής του Ηρακλή έκανε χέρι.
47′ Σέντρα του Γιάκου, κεφαλιά του Κόντε, ο Χουάντερσον απομάκρυνε σε κόρνερ.
55′ Δυνατό σουτ του Κούρου, ο Περιστερίδης πέφτει στην γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ.
58′ Διαγώνιο σουτ του Ζάιρο σε κόρνερ ο Χουάντερσον.
59′ Ο Πασάς από πλάγια έβγαλε τη σέντρα, σουτ του Μοντέιρο πάνω από τα δοκάρια.
60′ Ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Κοζορώνη, μπλόκαρε ο Χουάντερσον.
69′ Λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ στον Κόντε μετά από βαθιά σέντρα του Κούτρη.
76′ Φάουλ του Λεοζίνιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
78′ Ο Ακόστα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί λάθος γύρισμα στην άμυνα του Ηρακλή, αλλά ο Ζιαμπάρης τον ανέκοψε.
79′ Μακρινό σουτ του Γιάκου, άουτ.
80′ Ζήτησαν πέναλτι οι παίκτες του Ηρακλή για χέρι του Τζημόπουλου.
81′ Ο Περιστερίδης απομάκρυνε με τα πόδια προ του Περόνε.
83′ Ο Μπουκουβάλας σούταρε πάνω σε σώματα η μπάλα και ο Γιάκος δεν πρόλαβε να γίνει αποδέκτης της.
88′ ΓΚΟΛ! 2-1! Σε αντεπίθεση του Ηρακλή ο Λεοζίνιο έβγαλε ασίστ στον Αγγελόπουλο ο οποίος πλάσαρε και σκόραρε. Η φάση ξεκίνησε από κόρνερ του ΠΑΣ και απομάκρυνση με γροθιές του Χουάντερσον.
90′ Κεφαλιά του Μιχαήλ στο κάθετο δοκάρι.
90’+1′ Σέντρα του Κοζορώνη ο Μαμπουλού δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά.

– Ελάχιστος ο κόσμος στο Καυταντζόγλειο.
– Στη Θεσσαλονίκη ταξίδεψαν φίλοι του ΠΑΣ.
– Με τις φωσφωριζέ κίτρινες εμφανίσεις ο ΠΑΣ Γιάννινα.
– Τηρήθηκε ενός λεπτού στην μνήμη των θυμάτων του αεροπορικού δυστυχήματος της Σαπεκοένσε.
– Από το 2000 είχε να σκοράρει στο Καυταντζόγλειο ο ΠΑΣ. Τότε είχε σκοράρει ο Κώστας Κορμαρής.
– Δεν έλειψαν οι διαμαρτυρίες των ανθρώπων του ΠΑΣ για τον καταλογισμό των φάουλ. Οι παίκτες του Ηρακλή έπεφταν δυνατά στις φάσεις αλλά πιο εύκολα υποδεικνύονταν τα φάουλ των παικτών του ΠΑΣ.
– Χειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους του Ηρακλή ο πρώην ποδοσφαιριστής του Γηραιού, Μπουκουβάλας όταν εισήλθε στο παιχνίδι.