8 Μαρτίου, 2021

Δεν νίκησε και τον Δελφάκη! (photo)

zairo plataniasΔιαιτησία για… “σεμινάριο” έδωσε μία “τεράστια” πρόκριση στον Πλατανιά στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Θέοι και δαίμονες και ένας Δελφάκης βγαλμένος από… παράγκα απέκλεισαν ένα παλικάρι ΠΑΣ Γιάννινα.
Το 1-0 της κανονικής διάρκειας και με 10 παίκτες από το 65′ έγινε 1-2 για τους Χανιώτες.

Τι να γραφτεί πρώτο; Ότι ο ΠΑΣ έκανε υπερπροσπάθεια για 120 λεπτά με 8μίση ποδοσφαιριστές (Βιδάλ και Σκόνδρας μόλις που μπορούσαν να περπατήσουν); Στο γεγονός ότι ο Δελφάκης δεν είδε πέναλτι στον Ζάιρο; Το γεγονός ότι άφησε τους φιλοξενούμενους να παίζουν σκληρά ως αντιαθλητικά; Και το κερασάκι στην τούρτα, το πέναλτι στο φινάλε για τους Κρητικούς;

Κρίμα και άδικο! Δεν πειράζει όμως! Ο ΠΑΣ έδειξε ότι κόντρα σε όλους και όλα αντέχει.

Μπήκε μουδιασμένα

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε ότι θα κυνηγούσε ένα γρήγορο γκολ που θα έκανε ακόμη πιο εύκολα τα πράγματα.
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους και κορυφαία τους στιγμή ήταν ένα οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά του Μαραγκού στο 11′.
Ο ΠΑΣ σταδιακά ανέβασε την απόδοση του και πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και είχε ευκαιρίες με τον Γιάκο και τον Γαρουφαλιά.

Μόνο ΠΑΣ στο β’

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ένα μονότερμα του ΠΑΣ Γιάννινα. Οι παίκτες του Πετράκη με την είσοδο του Κόντε, άσκησαν ασφυκτική πίεση και ο Πλατανιάς κλείστηκε στην άμυνα.
Όμως σε κομβικό σημείο και σε μία από τις ελάχιστες επιθέσεις που επιχείρησε ο Πλατανιάς, ο Περιστερίδης έκανε άστοχη έξοδο και ο Μπέριος αναγκάστηκε να απομακρύνει με το χέρι όπου και αποβλήθηκε. Το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μανούσος βρήκε το κάθετο δοκάρι.
Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο ΠΑΣ συνέχισε να ασκεί πίση, και στο 84′ ο Γιάκος έβγαλε ασίστ στον Ζάιρο και ο Βραζιλιάνος έβαλε φωτιά στο «Ζωσιμάδες» ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου ματς.

Κρίμα…

Στην ημίωρη παράταση ο Κόντε έχασε μεγάλες ευκαιρίες την ώρα που οι παίκτες του ΠΑΣ έδιναν και τις τελευατίες τους δυναμεις με αριθμητικό μειονέκτημα.
Ο Πλατανιάς προσπάθησε να μπει στην περιοχή εκμεταλλεύομενος το γεγονός ότι ο Σκόνδρας δεν μπορούσε να ακολουθήσει και τελικά ο Δελφάκης με υπόδειξη του βοηθού και με αρκετή καθυστέρηση είδε πέναλτι του Βιδάλ στον Σίκνιεβίτς. Ο Γιορέντε σκόραρε και ισοφάρισε και απλά ο Μανούσος στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ιωάννης Δελφάκη (Αρκαδίας). Βοηθοί ο Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας) και ο Κωνσταντίνος Ποντίκης (Πρέβεζας).
Τέταρτος διαιτητής ο Ανδράς Καραλιόλιος (Γρεβενών) και παρατηρητής ο Αναστάσιος Κάκος (Κέρκυρας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μιχαήλ, Κούτρης, Νικολιάς (55′ Κόντε), Ναδάλες (69′ Σκόνδρας), Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς, Βιδάλ, Κοζορώνης (28′ λ.τρ. Γιάκος), Μπέριος, Ζάιρο.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Κάργας, Μπανανά, Πριντέτα (54′ λ.τρ. Στάθης), Βάντερσον, Μαραγκός, Μουνάφο, Γιορέντε, Αποστολόπουλος (64′ Σίκνιεβιτς), Μανούσος, Γιακουμάκης (79′ Στανισάβλιεβιτς).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βιδάλ, Κάργας, Κούτρης, Γαρουφαλιάς, Μπανανά
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μπέριος (65′)

1′ Μακρινό σουτ του Μανούσου άουτ.
4′ Σέντρα του Αποστολόπουλου, κεφαλιά του Μανούσου, άουτ.
9′ Ο Βιδάλ έπεσε στην περιοχή, υπό την πίεση δύο αντιπάλων, μετά από ατομική προσπάθεια και ο Δελφάκης θεώρησε ότι έκανε θέατρο και τον «κιτρίνισε».
10′ Αλλεπάλληλα σουτ του Μπανανά ο Περιστερίδης απομάκρυνε σε κόρνερ.
11′ Κόρνερ του Πριντέτα, οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά του Μαραγκού.
23′ Ο Μανούσος στην περιοχή, πλάσαρε και ο Περιστερίδης απομάκρυνε με τα πόδια.
31′ Σέντρα σουτ του Ζάιρο, ο Γιάκος αμαρκάριστος πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.
32′ Σουτ του Γιορέντε μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
34′ Παράλληλη σέντρα του Κούτρη, δεν μπόρεσε ο Ζάιρο να γίνει αποδέκτης της μπάλας.
36′ Σέντρα του Νικολιά, ο Ζάιρο δεν μπόρεσε την κεφαλιά.
43′ Σουτ του Γαρουφαλιάς, ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
44′ Σουτ του Ναδάλες κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.
49′ Ο Ζάιρο έπεσε στην περιοχή σε μαρκάρισμα του Πριντέτα, τίποτα δεν σφυρίζει ο Δελφάκης.
50′ Ο Κάργας ανέκοψε τον Γιάκο που ήταν σε θέση βολής από γύρισμα του Ζάιρο.
56′ Φάουλ του Ναδάλες, ο Μπανανά έστειλε την μπάλα με κεφαλιά κόρνερ.
58′ Σουτ στην κίνηση του Κόντε ο Κοκκαλάς ενστικτωδώς απέκρουσε στη γωνία.
65′ Πέναλτι στον Πλατανιά σε χέρι του Μπέριου και αποβολή για τον παίκτη του ΠΑΣ. Φάση που προήλθε από λάθος έξοδο του Περιστερίδη.
66′ Στο κάθετο δοκάρι η εκτέλεση πέναλτι του Μανούσου.
68′ Ο Μανούσος το γύρισμα από διαγώνια ο Περιστερίδης μπλόκαρε.
72′ Μακρινό σουτ του Βιδάλ, μπλόκαρε ο Κοκκαλάς.
78′ Μακρινό σουτ του Κούτρη πάνω από τα δοκάρια.
80′ Σουτ του Μανούσου, άουτ.
84′ ΓΚΟΛ! 1-0! Πλασέ του Ζάιρο και ο ΠΑΣ σκοράρει! Φοβερή ασίστ του Γιάκου στον Βραζιλιάνο.
90′ Ο Κάργας πρόλαβε να διώξει την μπάλα προ του Κόντε.
ΠΑΡΑΤΑΣΗ
91′ Ο Κόντρε με σπριντ μπήκε στην περιοχή ξεπερνώντας τον Βάντερσον, πλάσαρε αλλά ο Κοκκαλάς απέκρουσε.
97′ Πλασέ του Γιορέντε μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
107′ Ο Γαρουφαλιάς ανέκοψε τον Μανούσο που μπήκε επικίνδυνα.
110′ Ο Κούτρης απομάκρυνε σε κόρνερ παράλληλη σέντρα του Μανούσου.
112′ Φάουλ σαν κοντινό κόρνερ του Γιορέντε μετά από κόντρες η μπάλα πέρασε κόρνερ.
113′ Πέναλτι σε ανατροπή του Σίκνιεβιτς από τον Βιδάλ.
114′ Ο Γιορέντε 1-1! Μόνο έτσι θα ερχόταν η πρόκριση στον Πλατανιά!
117′ Ο Κόντε από κοντά ο Κοκκαλάς απέκρουσε στην γραμμή!
117′ Κεφαλιά του Κόντε ο Κοκκαλάς μπλόκαρε.
120′ 1-2! Με σουτ του Μανούσου!

-«Κόκκινο πανί» ο Κάργας. Με δυνατό μαρκάρισμα τραυμάτισε τον Κοζορώνη, ενώ έπεσε δυνατά και στον Κούτρη χωρίς όμως να δει την κάρτα.
– Ράμματα στο κεφάλι έκανε ο Μιχαήλ μετά από μονομαχία με τον Γιακουμάκη.
– Όπως και στο πρώτο ματς αποβλήθηκε ο Νιάρχάκος.