11.8 C
13 Μαΐου 2021

Από την Κόλαση στο… Άλκμααρ (Pic)

13716028 1161799313892138 2229017947330119917 n

13716028 1161799313892138 2229017947330119917 nΜε θρίλερ και αρκετή δόση άγχους ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε στη Νορβηγία ιστορική πρόκριση στον Γ’ Προκριματικό Γύρο του Europa League.

Σε ένα παιχνίδι με δύο πρόσωπα οι «κυανόλευκοι» παραλίγο να δουν ότι έχτιζαν στο «Ζωσιμάδες» να γκρεμίζεται καθώς στο β’ ημίχρονο η Οντ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου παιχνιδιού στο 89′ με τον Ρουντ που «έγραψε» το 3-0.
Όμως παρά την απειρία, την πίεση και την κούραση απέναντι σε μία ομάδα που ήδη έχει αρκετά επίσημα παιχνίδια, ο ΠΑΣ στάθηκε όχι μόνο όρθιος στην παράταση αλλά σκόραρε και πήρε την πρόκριση με γκολ του Κούρτη στο 98′, ενώ ο ίδιος είχε και δοκάρι στο 110′.
Με το 3-1 πλέον ο ΠΑΣ συνεχίζει το ταξίδι του στην Ευρώπη με επόμενο σταθμό το Άλκμααρ.

Έλεγχος στο πρώτο ημίχρονο
Ο ΠΑΣ στάθηκε καλά στο πρώτο 45λεπτο. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη φάνηκε διαβασμένη και κράτησε μακριά από την εστία τους Νορβηγούς. Μάλιστα απείλησε και είχε καλές στιγμές στο ματς, και θα μπορούσε ένα γκολ να έφερνε πολύ νωρίτερα την πρόκριση.

«Θάλασσα» στο β’
Αντίθετα με το πρώτο, στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε δραματικά. Οι Νορβηγοί ήταν πιο απειλητικοί, και ένα χέρι του Καρανίκα στο 54′ έφερε άγχος.
Από τα 11 βήματα ήρθε το 1-0 και μετά η πίεση που ασκήθηκε ήταν μεγάλη.
Ο Μπέντλεϊ στο 57′ έδωσε πολλές ελπίδες στην Οντ να φτάσει στην ισοφάριση του σκορ του πρώτου αγώνα στα Γιάννινα.
Τελικά στο 89′ ο Ρουντ έστειλε το ματς στην παράταση και όλα έδειχναν να πάνε στραβά για τον ΠΑΣ.

Ανάσα στην παράταση
Η διακοπή για την παράταση έφερε μερικές ανάσες και οδηγίες από τον Πετράκη, και ο ΠΑΣ θυμήθηκε το καλό του πρόσωπο.
Ο Κούρτης στο 98′ έδωσε την πρόκριση και ο Πασχαλάκης έδειξε τη μεγάλη του κλάση.

Διαιτητής: Τόμας Μούζιαλ (Πολωνία). Βοηθοί : Ράντοσλαβ Σιέκα και ο Σεμπάστιαν Μούτσα (Πολωνία).
Τέταρτος: Πάβελ Ρακόφσκι (Πολωνία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπέργκε
ΟΝΤ (Φάγκερμο): Ρόσμπαχ, Ρουντ, Χάγκεν, Μπέργκε, Γκόγκααρντ, Σάμουελσεν (62′ Μπεργκ), Νόρντκβελε (84′ Μεσούντι), Γένσεν (101′ Νίλσεν), Ακαμπουέζε, Γιόχανσεν, Ζεκνίνι.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Πασχαλάκης, Λίλα, Μπέριος, Μιχαήλ, Γιάκος (79′ Μαμπουλού), Τζημόπουλος, Ακόστα, Φερφελής (66′ Κούρτης), Ναδάλες, Καρανίκας, Κοζορώνης (94′ Δώνης).

3′ Κεφαλιά του Μπέριου μετά από κόρνερ του Ακόστα, ο Χάγκεν έσωσε πάνω στη γραμμή.
5′ Κόρνερ του Σάμουελσεν, απομακρύνθηκε η μπάλα.
16′ Κεφαλιά του Γιόχανσεν μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
19′ Σουτ του Σάμουελσεν μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
21′ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα, σουτ του Φερφελή, μπλόκαρε ο Ρόσμπαχ.
32′ Σέντρα του Κοζορώνη, κεφαλιά του Ναδάλες άουτ.
34′ Σουτ του Νόρντκβελε πάνω από τα δοκάρια.
42′ Εκτέλεση φάουλ του Γιάκου, στην γραμμή πάλι πρόλαβε ο Χάγκεν.
43′ Σουτ του Μπέντλει πάνω από τα δοκάρια.
45’+1′ Ο Πασχαλάκης απέκρουσε φάουλ του Ρουντ.
51′ Σουτ του Ακόστα άουτ.
54′ Χέρι του Καρανίκα σε μία ακίνδυνη φάση και πέναλτι που σφυρίζει ο Πολωνός διαιτητής.
55′ ΓΚΟΛ! 1-0 η Οντ! Ο Νόρντκβελε ήταν εύστοχος στο πέναλτι.
57′ ΓΚΟΛ! 2-0 η Οντ! Σέντρα από αριστερά, κεφαλιά του Μπέντλεϊ και σκόραρε για τους Νορβηγούς!
61′ Μετά από κόντρες σουτ του Μπέργκε άουτ.
63′ Σέντρα του Μπέντλεϊ ο Πασχαλάκης απομάκρυνε με γροθιές.
66′ Ο Κούρτης κέρδισε την μπάλα και πλάσαρε αλλά απέκρουσε ο Ρόσμπαχ.
67′ Ο Μπέριος απομάκρυνε επικίνδυνο γέμισμα στην περιοχή.
69′ Γέμισμα του Ζεκνίνι στην περιοχή ο Ρουντ την προβολή πάνω από το δοκάρι.
72′ Ο Πασχαλάκης πρόλαβε μπαλιά του Μπέντλεϊ στον Ζεκνίνι.
74′ Σουτ του Μπεργκ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
76′ Σουτ του Ακόστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
78′ Η άμυνα του ΠΑΣ μπερδεύτηκε, ο Ναδάλες έδιωξε σε κόρνερ.
78′ Κεφαλιά του Γιόχανσεν μετά από κόρνερ, άουτ.
89′ ΓΚΟΛ! 3-0! Η μπάλα πέρασε μέσα από την άμυνα του ΠΑΣ από σέντρα του Ζεκνίνι, ο Ρουντ σκόραρε από κοντά!

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

93′ Σουτ του Μπέντλει άουτ.
98′ ΓΚΟΛ! 3-1! Άφησε ο Μαμπουλού στον Κούρτη ο οποίος πλάσαρε και σκόραρε!
103′ Σουτ του Γκόνγκααρντ μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
105’+2′ Εντυπωσιακή διπλή απόκρουση του Πασχαλάκη σε κεφαλιά του Γιόχανσεν και κοντινό σουτ του Ρουντ.
110′ Σουτ του Κούρτη η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.
112′ Σουτ του Μεσούντι στην κίνηση μέσα στην περιοχή, άουτ.
116′ Σουτ του Μεσούντι άουτ.

– Αισθητή έχουν κάνει την παρουσία τους στο Σκίεν οι φίλαθλοι του ΠΑΣ Γιάννινα. Περίπου 400 βρέθηκαν στην Skagerak Arena.

– Με μπλέ φανέλα και άσπρο σορτσάκι ο ΠΑΣ.