14.9 C
27 Οκτωβρίου 2021

“Καθάρισε” ο αρχηγός (photo)

panionios pas giannina

panionios pas gianninaΌταν το πήρε απόφαση ήταν… ΠΑΣ! Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έκανε ποδαρικό στο 2017 με βαθμό στη Νέα Σμύρνη στον αγώνα με τον Πανιώνιο για την… 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Με δύο πρόσωπα ο ΠΑΣ Γιάννινα στον αγώνα έφερε 1-1. Ένα πρώτο ημίχρονο που δεν βλέπονταν, και ένα β’ στο οποίο μίλησε ο αρχηγός Τζημόπουλος ο οποίος σκόραρε για την ισοφάριση.

Σε παθητικό ρόλο

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν κατάφερε να φανεί στο πρώτο ημίχρονο. Παραχώρησε γήπεδο στον Πανιώνιο που από τα πρώτα λεπτά ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και η υπεροχή του μετουσιώθηκε σε γκολ στο 43′ με εκτελεστή τον Ανσαριφάρντ.
Από πάσα του συμπατριώτη του, Μασούντ, ο Ιρανός εκτέλεσε από πλάγια θέση τον Πασχαλάκη.
Ο ΠΑΣ δεν τα κατάφερε τόσο σε ανασταλτικό όσο και σε δημιουργικό κομμάτι καθώς ήταν ακίνδυνος επιθετικά. Ήταν ένα πρώτο 45λεπτο στο οποίο οι κυανέρυθροι κυριάρχησαν.

Πολύ καλός στην επανάληψη

Άλλος ΠΑΣ Γιάννινα εμφανίστηκε στο β’ ημίχρονο. Όταν ο Γιάννης Πετράκης αποφάσισε να αλλάξει το σχήμα της ομάδας και να ρίξει στον αγώνα Βιδάλ, Γιάκο και Ναδάλες, οι κυανόλευκοι ανέβασαν την απόδοση τους.
Οι όροι άλλαξαν και ο ΠΑΣ πήρε τοννέλεγχο του αγώνα και μπορεί να μην είχε τις πολλές ευκαιρίες, είχε όμως το γκολ.
Ο Τζημόπουλος με καλοζυγισμένο σουτ νίκησε τον Γιαννιώτη στο 79′ και ισοφάρισε.
Ο Πανιώνιος προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα, αλλά αυτή τη φορά η άμυνα του ΠΑΣ δεν κοιμήθηκε.
Το παιχνίδι κύλησε στο τελευταίο δεκάλεπτο χωρίς τη μεγάλη φάση και ο ΠΑΣ έφυγε από τη Νέα Σμύρνη με βαθμό.

Διαιτητής του αγώνα ο Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας. Βοηθοί του ο Δήμος Αναστόπουλος (Αρκαδίας) και ο Τιμολέων Γεωργακόπουλος (Πειραιά).
Τέταρτος διαιτητής ο Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας) και παρατηρητής ο Μιχαήλ Καλαθενός (Δωδεκανήσου).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγιεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Σιώπης, Κόρμπος, Φούντας (68′ Μασούρας), Ανσαριφάρντ, Μασούντ, Μπεν (81′ Σαββίδης).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Ζάιρο, Σκόνδρας, Κοζορώνης, Τζημοπουλος, Γαρουφαλιάς (68′ Γιάκος), Κούτρης, Μιχαήλ, Μαμπουλού (75′ Ναδάλες), Μπουκουβάλας, Ακόστα (62′ Βιδάλ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης, Σκόνδρας, Ζάιρο, Βιδάλ

3′ Σουτ του Μπέν έπεσε στη γωνία και απομάκρυνε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.
7′ Ο Μπεν έβγαλε τη σέντρα, ο Κόρμπος έπιασε την κεφαλιά, ο Πασχαλάκης απέκρουσε σε κόρνερ.
9′ Εκτέλεση φάουλ του Φούντα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
10′ Σουτ του Κοζορώνη κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.
11′ Σέντρα του Κοζορώνη, κεφαλιά του Μιχαήλ, άουτ.
14′ Ατομική προσπάθεια και πλασέ του Μπεν, κόντραρε η μπάλα και βγήκε κόρνερ.
25′ Ο Ανσαριφάρντ στην περιοχή ανακόπηκε σε κόρνερ από το Τζημόπουλο.
26′ Ο Μασούντ σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.
32′ Ο Φούντας στην περιοχή σούταρε, η μπάλα πέρασε κόρνερ μετά από κόντρα.
37′ Ο Πανιώνιος βγήκε στην κόντρα αλλά το γέμισμα του Φούντα πέρασε άουτ.
43′ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Ανσαριφάρντ, μετά από πάσα του Μασούντ, με διαγώνιο πλασέ σκόραρε!
48′ Παρέμβαση του Μιχαήλ σε προσπάθεια του Κόρμπου και ο Πασχαλάκης απομάκρυνε σε κόρνερ. Στη φάση αυτή οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι υποστηρίζοντας ότι ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ ανέτρεψε τον Κόρμπο.
52′ Σουτ του Φούντα απέκρουσε ο Πασχαλάκης.
53′ Ο Κούτρης προσπάθησε στην περιοχή αλλά ανέκοψε ο Ρισβάνης.
55′ Δυνατό σουτ του Γαρουφαλιά, απέκρουσε σε κόρνερ δύσκολα ο Γιαννιώτης.
56′ Ο Πανιώνιος βγήκε στην κόντρα από λάθος του Τζημόπουλου και κλέψιμο του Φούντα, σουτ του Ανσαριφάρντ άουτ.
57′ Σουτ του Κοζορώνη άουτ.
71′ Συρτό σουτ του Ανσαριφάρντ, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
79′ ΓΚΟΛ! 1-1! Μακρινό σουτ του Τζημόπουλου και ο ΠΑΣ ισοφάρισε!
84′ Ο Κούτρης επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Γιαννιώτη, η μπάλα άουτ.
89′ Σουτ του Σιώπη άουτ.
90’+2′ Κεφαλιά του Μασούντ μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

– Με τις φωσφωριζέ κίτρινες εμφανίσεις ο ΠΑΣ.
– Δεν ήταν αρκετός ο κόσμος που παρακολούθησε τον αγώνα στη Νέα Σμύρνη.