7 Μαρτίου, 2021

Από κλοπή… ανατροπή (photo)

14900487 1312737585416552 7080899231953806478 n

Ένας ΠΑΣ να μας κάνει να ονειρευόμαστε! Ένας ΠΑΣ που δεν καταλαβαίνει από έδρες και κακές διαιτησίες.

Οι «κυανόλευκοι» πέρασαν από το Αγρίνιο ρίχνοντας στο καναβάτσο με ανατροπή τον Παναιτωλικό με 1-2.
Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μαμπουλού που ως παίκτης αποκάλυψη ήρθε από τον πάγκο και έφερε τη νίκη με ανατροπή.
Με το τρίποντο αυτό και με παιχνίδι λιγότερο, ο ΠΑΣ φιγουράρει στην 3η θέση.

«Μαγική εικόνα» το πρώτο 45λεπτο

Ο ΠΑΣ αδικήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν σαφώς καλύτερος από την ομάδα του Αγρινίου και θα έπρεπε να είχε προηγηθεί αν δεν ανακαλύπτονταν οφσάιντ σε γκολ του Μπέριου σε φάουλ του Γιάκου το οποίο φαίνεται να έχει περάσει τη γραμμή πριν αποκρούσει ο Κυριακίδης.
Και κόντρα στη ροή ο Παναιτωλικός έφτασε στο γκολ στο 42′ με σκόρερ τον Φερέιρα που βρέθηκε αμαρκάριστος και αφού η μπάλα κόντραρε και στον Μπέριο.

Ανέλαβε ο Πετράκης και ο Μαμπουλού ο εκτελεστής!

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός φάνηκε πιο απειλητικός στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Το γκολ που σημείωσε έδωσε περισσότερη αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους και ήταν πιο απειλητική.
Και κάπου εκεί ο Πετράκης έκανε την κίνηση-ματ. Ο Κρητικός τεχνικός πέρασε τον Μαμπουλού στην θέση του Γιάκου στο 59′ και δικαιώθηκε.
Ο Γάλλος ήταν η «χρυσή αλλαγή» που άλλαξε την ροή του αγώνα. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κοζορώνης σέντραρε και ο Μαμπουλού βρέθηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα.
Στο 80′ ο Μαμπουλού εκτέλεσε ξανά. Ο Γαρουφαλιάς με ασίστ έβγαλε τον Γάλλο σε θέση βολής απέναντι από τον Κυριακίδη, και με ωραία ατομική προσπάθεια σημείωσε το 1-2.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ανανίας Φωτιάδης από τις Σέρρες.
Βοηθοί ο Γεώργιος Καλφόγλου (Θεσπρωτίας) και ο Δημήτριος Γκαβέρας (Αχαΐας).
Τέταρτος διαιτητής ο Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας) και παρατηρητής ο Ναθαναήλ Χαραλάμπους (Καβάλας).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Ροντρίγκες (75′ Λεντέσμα), Κούσας, Τομανέ, Κλέσιο, Φερέιρα (75′ Καμαβουάκα), Μάκος, Μαρκόφσκι, Μάρκος Πάουλο, Τσοκάνης, Ουάρντα (84′ Μουνιόζ).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Μπέριος, Γαρουφαλιάς (89′ Σκόνδρας), Μιχαήλ, Γιάκος (59′ Μαμπουλού), Τζημόπουλος, Κόντε, Ζάιρο, Ναδάλες (30′ Κούτρης), Κοζορώνης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ροντρίγκες, Γαρουφαλιάς, Λεντέσμα, Ζάιρο

3′ Ο Ζαίρο μπήκε σφήνα σε ασυνεννοησία της άμυνας του Παναιτωλικού, όμως ο Κυριακίδης πρόλαβε και απομάκρυνε σε κόρνερ.
4′ Από κεφαλιά του Γαρουφαλιά, ο Κόντε δεν πρόλαβε να κάνει το κοντρόλ και η μπάλα πέρασε άουτ.
7′ Ο Γιάκος σούταρε πάνω από τα δοκάρια.
10′ Ο Γιάκος παράλληλη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Ναδάλες ο οποίος σούταρε χωρίς ισορροπία και η μπάλα πέρασε πλάγιο.
12′ Μετά από φάουλ και απόκρουση της άμυνας, η μπάλα έφτασε στον Γαρουφαλιά ο οποίος σούταρε αρκετά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
17′ Ο Μάρκος Πάουλο σούταρε άουτ.
17′ Ο Κλέσιο σουτ άουτ.
18′ Ο Μπέριος απομάκρυνε παράλληλη σέντρα του Τομανέ.
20′ Ο Μαρκόφσκι γύρισε και σούταρε η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
21′ Ο ΠΑΣ βγήκε ωραία στην κόντρα αλλά ο Κυριακίδης πρόλαβε σέντρα του Κοζορώνη στον Ζάιρο.
23′ Ο Κλέσιο σούταρε, ο Περιστερίδης απέκρουσε ασθενώς, ο Μαρκόφσκι έγινε αποδέκτης της μπάλας αλλά υποδείχτηκε οφσάιντ.
29′ Σουτ του Κλέσιο μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
30′ Ο Μπουκουβάλας έδιωξε με κεφαλιά σε κόρνερ προ του Ουάρντα γέμισμα του Τομανέ.
32′ Ο Γιάκος εκτέλεσε φάουλ, ο Κυριακίδης απέκρουσε ασθενώς και η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι, ο Μπέριος σκόραρε αλλά υποδείχτηκε οφσάιντ. Ο πάγκος του ΠΑΣ ζήτησε γκολ καθώς υποστήριξαν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή στην εκτέλεση του Γιάκου. Επίσης στο ριπλέι ο Μπέριος φαίνεται να καλύπτεται.
34′ Σουτ του Ουάρντα άουτ.
36′ Σέντρα του Μπουκουβάλα, δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ ο Κόντε στην περιοχή.
38′ Ο Κόντε προσπάθησε να βρει τον Ζάιρο, κόντραρε στον Βραζιλιάνο η μπάλα και πέρασε άουτ.
40′ Φάουλ του Ουάρντα μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
42′ ΓΚΟΛ! 1-0 ο Παναιτωλικός! Σουτ του Φερέιρα, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Μπέριο και με τη βοήθεια του κάθετου δοκαριού σκόραρε.
50′ Σέντρα του Ουάρντα, κεφαλιά του Μαρκοφσκί πάνω από τα δοκάρια.
53′ Σέντρα του Μπουκουβάλα, ο Κόντε προσπάθησε στην περιοχή και δεν κατάφερε να κρατήσει την μπάλα η οποία πέρασε άουτ.
55′ Σέντρα του Τομανέ, ο Μαρκόφσκι το σουτ στην κίνηση και η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
57′ Ο Πάουλο Μάρκος εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
57′ Κεφαλιά του Τομανέ άουτ.
60′ Ο Κοζορώνης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τοίχος και μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
65′ Ο Κοζορώνης δεν πρόλαβε την μπάλα σε γέμισμα και ο Κυριακίδης απομάκρυνε.
69′ ΓΚΟΛ! 1-1! Σέντρα του Κοζορώνη, κεφαλιά του Μαμπουλού στην καρδιά της άμυνας και γκολ για τον ΠΑΣ!
75′ Ακυρώθηκε γκολ του Τζημόπουλου για επιθετικό φάουλ του Μπέριου που έκανε την πρώτη κεφαλιά.
76′ Ο Κόντε υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ αν και καλύπτονταν.
80′ Ο Ζάιρο βρήκε τον Κόντε ο οποίος όμως άνοιξε το κοντρόλ, και ο Κυριακίδης τον πρόλαβε.
80′ ΓΚΟΛ! 1-2 ο ΠΑΣ! Ο Κριστόφ Μαμπουλού βγήκε τετ-α-τετ από κάθετη του Γαρουφαλιά, ο Γάλλος πέρασε και τον Κυριακίδη και σε κενό τέρμα σκόραρε.
90′ Σουτ του Μουνιόζ μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
90’+3′ Ο Κόντε με ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε αλλά νικήθηκε από τον Κυριακίδη.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ
– Κλειστή είναι η εξέδρα πίσω από τη μία εστία καθώς ξεκινούν εργασίες ανακαίνισης της.
– Τράβηγμα ένιωσε ο Ναδάλες και αποχώρησε από τον αγώνα.
– – Μοναδική ομάδα αυτή τη στιγμή που δεν έχει φάει γκολ στην έδρα της ο ΠΑΣ, μετά το γκολ που δέχτηκε ο Παναιτωλικός.