22 Ιουνίου 2021

Με κέρβερο τον Πασχαλάκη (photos)

paok pas

paok pasΟ Πασχαλάκης και ο ΠΑΣ Γιάννινα «πάγωσαν» ακόμη περισσότερο τη΄ν ήδη παγωμένη Τούμπα.
Με κατάθεση ψυχής αλλά και δόση τύχης, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη πήρε ένα μεγάλο διπλό νικώντας με 0-1 τον ΠΑΟΚ.

Ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ ήταν ανίκητος, ένας πραγματικός κέρβερος, κρατώντας τα δίχτυα ακούνητα.
Αντίθετα, ο Θέμης Τζημόπουλος σκόραρε όπως και στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Πανιώνιο και αυτή τη φορά ήρθε ένα σημαντικό τρίποντο στην ανηφόρα που έχει να διαβεί η ομάδα.
Δεν υπήρχαν παίκτες που να υστέρησαν σε μία αναμετρηση στην οποία ασκήθηκε τεράστια πίεση από τους γηπεδούχους.

Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ, αλλά και πάλι ο Θέμης

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τον ΠΑΟΚ να ασκεί μεγάλη πίεση στον ΠΑΣ Γιάννινα. Όμως «σκόνταψε» πάνω στον εκπληκτικό Πασχαλάκη ο οποίος με εξαιρετικές επεμβάσεις κράτησε το μηδέν.
Ο ΠΑΣ ευτύχισε να έχει και τον Τζημόπουλο και πάλι σε φόρμα. Γιατί εκτός από τα αμυντικά του καθήκοντα, έδειξε και τα επιθετικά του προσόντα και στην Τούμπα μετά τη Νέα Σμύρνη.
Ήταν το 16′ όταν μετά από κόρνερ και απόκρουση του Κουλούρη, ο αρχηγός με σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

fash

Κρατήθηκε όρθιος και.. διπλό!

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να διατηρήσει τον ίδιο ρυθμό στον αγώνα, προσπαθώντας να διατηρήσει τον ΠΑΣ στα καρέ. Από την πλευρά του ο Γιάννης Πετράκης έριξε στο ματς τον Μαμπουλού προσπαθώντας να χτυπήσει στην κόντρα.
Η άμυνα του ΠΑΣ κράτησε το μηδέν και ο Γάλλος απασχολούσε την άμυνα του ΠΑΟΚ και έτσι οι φιλοξενούμενοι κρατήθηκαν όρθιοι.

Διαιτητής του αγώνα ο Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών) με βοηθούς τους Κούλα Χασάν (Ξάνθης) και Δημήτριο Γκαγκά (Λάρισας).
Τέταρτος διαιτητής ο Αγησίλαος Μπουρμασόπουλος (Λάρισας) και παρατηρητής ο Δημήτριος Κύρκος (Θεσπρωτίας).

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Λέοβατς, Τσίμιροτ (67′ Μυστακίδης), Μπίσεσβαρ, Κανιάς, Κάμπος, Κουλούρης (61′ Αθανασιάδης), Πέλκας (86′ Φακούντο Περέιρα).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Ναδάλες, Λίλα (27′ Γαρουφαλιάς- 76′ Μαμπουλού), Κοζορώνης, Καρανίκας, Κούτρης, Γιάκος (89′ Μπουκουβάλας), Ακόστα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ακόστα, Πασχαλάκης

2′ Με διπλή επέμβαση ο Πασχαλάκης σταμάτησε τον Κουλούρη ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής.
9′ Σουτ του Τσίμιροτ με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
13′ Ο Πασχαλάκης πρόλαβε τον Κάμπος και μπλόκαρε την μπάλα.
15’Ο Καρανίκας τη σέντρα, κεφαλιά του Ναδάλες, μπλόκαρε ο Γλύκος.
15′ Ο Γιάκος άφησε στον Ακόστα, ο Ισπανός μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε και ο Γλύκος απέκρουσε με το ένα χέρι.
16′ ΓΚΟΛ! 0-1 ο ΠΑΣ! Ο Τζημόπουλος με γυριστό σουτ μετά από κόρνερ και απόκρουση του Κουλούρη, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
19′ Ο Πασχαλάκης με εντυπωσιακή απόκρουση δεν επέτρεψε στον Κάμπος να σκοράρει.
24′ Ο Κουλούρης πρόλαβε την μπάλα και γύρισε αλλά ο Σκόνδρας πρόλαβε τον Πέλκα και απομάκρυνε σε κόρνερ.
26′ Φάουλ του Πέλκα, εντυπωσιακά απέκρουσε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης στο «Γ».
31′ Σουτ του Πέλκα στην περιοχή μετά από γύρισμα του Λέοβατς, νέα απόκρουση του Πασχαλάκη.
32′ Προβολή του Γιάκου σε κόρνερ σε προσπάθεια του Κάμπος.
33′ Ο Μπίσεσβαρ μπήκε στην περιοχή, το τακουνάκι, απέκρουσε ο Πασχαλάκης και απομάκρυνε ο Τζημόπουλος.
35′ Μπαλιά του Κουλούρη, βγήκε ο Πασχαλάκης και μπλόκαρε.
37′ Μετά από παράλληλη σέντρα του Πέλκα, ο Σκόνδρας απομάκρυνε πάνω στη γραμμή σε προσπάθεια του Κάμπος που πεσμένος διεκδίκησε τη μπάλα.
40′ Γύρισμα του Πέλκα για τον Κάμπος, η μπάλα πέρασε από αρκετά σώματα και βγήκε άουτ.
48′ Ο Κάνιας το μακρινό σουτ, η μπάλα αναπήδησε και ο Πασχαλάκης την απομάκρυνε.
49′ Ο Κουλούρης, σέντραρε και ο Πέλκας επιχείρησε εν κινήσει το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
50′ Νέο στοπ του Πασχαλάκη σε προσπάθεια του Πέλκα.
51′ Σουτ του Καρανίκα, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ σε απομάκρυνση του Λέοβατς.
52′ Σουτ του Πέλκα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
53′ Ο Κουλούρης στην περιοχή, έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία με πλασέ.
56′ Σουτ του Τσίμιροτ, απομάκρυνε ο Πασχαλάκης.
57′ Σουτ του Πέλκα, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
58′ Σουτ του Μπίσεσβαρ, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
61′ Σουτ του Κάμπος μετά από απομάκρυνση του Μιχαήλ, πάνω από τα δοκάρια.
70′ Σουτ του Κάμπος πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
70′ Ο Μπίσεσβαρ το γύρισμα, ο Μιχαήλ απομάκρυνε σε κόρνερ.
72΄ Σουτ του Κάνια, στην αγκαλιά του Πασχαλάκη.
74′ Κεφαλιά του Πέλκα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
78′ Ο Μαμπουλού ανακόπηκε στην περιοχή από τον Κρέσπο.
82′ Σουτ του Ναδάλες, άουτ.
83′ Ο Μαμπουλού δεν μπόρεσε να παίξει το 1-2 με τον Κοζορώνη στην περιοχή.
84′ Νέα εντυπωσιακή επέμβαση του Πασχαλάκη σε φαλτσαριστό σουτ του Μπίσεσβαρ.
85′ Ο Λέοβατς με τάκλιν πρόλαβε τον Μαμπουλού που έβγαινε στην κόντρα επικίνδυνα.
86′ Ο Πασχαλάκης έδιωξε με το ένα χέρι σε κόρνερ μετά από γύρισμα του Μυστακίδη.
87′ Γυριστό του Αθανασιάδη, η μπάλα στο σώμα του Μιχαήλ, στο κάθετο δοκάρι και κόρνερ.
89′ Ψαλιδάκι του Αθανασιάδη, άουτ.
90’+3′ Ο Φακούντο Περέιρα το γέμισμα, κεφαλιά του Μάτος άουτ.

– Παγωμένη η Τούμπα καθώς το θερμόμετρο έδειχνε αρκετούς βαθμούς υπό το μηδέν αν και επικρατούσε ηλιοφάνεια.

– Ο Λίλα αποχώρησε στο 27′. Ο Αλβανός διεθνής ένιωσε ενοχλήσεις και δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον αγώνα.

– Ενοχλήσεις ένιωσε και ο παίκτης που τον αντικατέστησε, ο Γαρουφαλιάς ο οποίος άφησε τη θέση του στον Μαμπουλού.