26 Οκτωβρίου 2021

Όλα του πήγαν στραβά (pic)

pao pas

pao pasΑπό το πρωί φάνηκε η «καλή μέρα» για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Σε ένα πολύ δύσκολο ματς απέναντι στον φορμαρισμένο Παναθηναϊκό, τίποτα δεν πήγε καλά και η βαριά ήττα με 4-0 ήρθε ως φυσικό επακόλουθο.

Πριν ακόμη ξεκινήσει το ματς ο Γιάννης Πετράκης είδε τα πλάνα του να ανατρέπονται καθώς ο Τζημόπουλος στην προθέσμανση ένιωσε ενοχλήσεις και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί.

Και ενώ στο παιχνίδι φαινόταν ο ΠΑΣ να στέκεται καλά και να ελέγχει την πίεση του Παναθηναϊκού, ήρθε η κακή στιγμή με την λάθος εκτίμηση του Πασχαλάκη στο 23′ να ανατρέψει τα δεδομένα και τις αριθμητικές ισορροπίες. Ο γκολκίπερ του ΠΑΣ απέκρουσε οριακά εκτός περιοχής και ο Σελίμος του έδειξε το δρόμο για τα αποδυτήρια. Μία φάση που αποδείχτηκε και η καθοριστική στο παιχνίδι.

Με 10 ο ΠΑΣ δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στους «πράσινους» από την στιγμή που μπήκε στο ματς ο Βιγιαφάνες.

Ο Μπεργκ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Κολιμπαλί και ντύθηκε εκτελεστής στο 38′.
Στην επανάληψη ήρθε ένα γρήγορο γκολ του Λουντ στο 54′ με τον Μπεργκ αυτή τη φορά να είναι δημιουργός της φάσης.

Η ατυχία «χτύπησε» τον ΠΑΣ και στο 68′ όταν ο Ακόστα είχε τράβηγμα και αποχώρησε από τον αγώνα αφήνοντας την ομάδα με εννιά.
Κάπου εκεί με 11 εναντίον 9 ο Παναθηναϊκός έδωσε έκταση στο σκορ με γκολ του Μπεργκ και του Λέτο.

Διαιτητής του αγώνα ο Σπυρίδων Σελίμος (Λακωνίας).
Βοηθοί ο Ηλίας Αλεξέας (Μεσσηνίας) και ο Λεωνίδας Φραγκιαδάκης (Δωδεκανήσσου).
Τέταρτος διαιτητής ο Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών) και παρατηρητής ο Δημήτριος Μπέγκος (Αργολίδας).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Σάμπα, Μπεργκ (79′ Ρινάλντι), Ζέκα, Λέτο, Λουντ (57′ Εμποκού), Λεντέσμα, Μολέντο, Ιβανόφ (34′ Βιγιαφάνες), Κουλιμπαλί.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μπέριος, Γιάκος (46′ Γαρουφαλιάς), Κούτρης (62′ Ζάιρο), Κόντε, Ακόστα, Ναδάλες, Καρανίκας, Κοζορώνης, Σκόνδρας, Μαμπουλού (26′ Περιστερίδης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουλιμπαλί, Μολέντο, Μπέριος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Πασχαλάκης (στο 23′)

5′ Από κόρνερ του Λεντέσμα κεφαλιά του Σάμπα, άουτ.
7′ Σέντρα του Κουλιμπαλί, κεφαλιά του Λέτο άουτ.
13′ Μακρινό σουτ του Καρανίκα άουτ.
18′ Κόρνερ του Λεντέσμα, κεφαλιά του Σάμπα άουτ.
18′ Σέντρα του Καρανίκα, ο Μαμπούλου πήγε για την προβολή αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει την μπάλα.
22′ Ο Πασχαλάκης αποκρούει τη μπάλα εκτός περιοχής όπως υπέδειξε ο Σελίμος. Κόκκινη για τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ.
35′ Μετά από κόντρες σουτ του Λουντ μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
38′ ΓΚΟΛ 1-0! Σέντρα του Κουλιμπαλί και ο Μπεργκ με κεφαλιά σκόραρε!
39′ Σουτ του Κόντε, κόντραρε η μπάλα και πέρασε κόρνερ.
42′ Διαγώνιο σουτ του Μπεργκ στο κάθετο δοκάρι.
43′ Φάουλ του Ακόστα μπλόκαρε ι Στιλ.
45′ Σέντρα του Βιγιαφάνες, ο Λέτο έστειλε με το πόδι τη μπάλα άουτ.
45’+2′ Ο Μπεργκ γύρισε στον Λέτο ο οποίος σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
45’+4′ Πλασέ του Μπεργκ πάνω στη γραμμή ο Μπέριος.
50′ Γυριστό του Σάμπα άουτ.
54′ ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Μπεργκ βρήκε τον Λουντ στην περιοχή, πλασέ και η μπάλα στα δίχτυα.
55′ Σουτ του Μπεργκ η μπάλα βρήκε σε σώματα και πέρασε κόρνερ.
56′ Κόρνερ του Λεντέσμα, κεφαλιά του Μπεργκ πάνω από τα δοκάρια.
60′ Σουτ του Βιγιαφάνες πάνω από τα δοκάρια.
68′ Πρόβλημα αντιμετώπισε ο Ακόστα με τράβηγμα και ο ΠΑΣ έμεινε με 9 παίκτες καθώς ήδη είχαν γίνει οι τρεις αλλαγές!
73′ Σέντρα του Κοζορώνη, ο Σάμπα προ του Κοζορώνη έδιωξε σε κόρνερ.
76′ ΓΚΟΛ! 3-0! Ο Λέτο γύρισμα στον Μπεργκ, πλασέ και γκολ.
79′ Διαγώνιο σουτ του Κουλιμπαλί, άουτ.
81′ Σουτ στην κίνηση του Ρινάλντι σε κόρνερ ο Περιστερίδης.
84′ Φάουλ του Κοζορώνη, ο Μολέντο έπιασε κεφαλιά και ο Στιλ αποσόβησε το αυτογκολ αποκρούοντας σε κόρνερ.
85′ Κεφαλιά του Κόντε άουτ.
88′ ΓΚΟΛ! 4-0! Ο Λέτο μέσα στην περιοχή αμαρκάριστος πλάσαρε εύστοχα.

– Αλλαγή πλάνων τελευταία στιγμή για τον Πετράκη. Ο Τζημόπουλος ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και τη θέση του πήρε ο Κούτρης.
– Κανένας Έλληνας δεν αγωνίστηκε με τη φανέλα του Παναθηναϊκού στο ματς!