10.8 C
25 Φεβρουαρίου, 2021

Έφυγε μέσα από τα χέρια του το τρίποντο (Pic)

fash pas paniwnios

Μία νίκη που την δικαιούνταν έχασε μέσα από τα χέρια του ο ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στον κακό δαίμονα του στο «Ζωσιμάδες», Πανιώνιο.

Οι κυανόλευκοι κράταγαν μέχρι το 84′ μία υπερ-πολύτιμη νίκη αλλά τελικά ο Πανιώνιος κατάφερε να κλέψει τον βαθμό στην πρώτη του φάση σε όλο τον αγώνα!

Το τελικό 1-1 αφήνει πίκρα στους γηπεδούχους οι οποίοι έχασαν με τον τρόπο αυτό δύο βαθμούς στην μάχη που δίνουν να μπουν στα πλέι οφ.

Ο παίκτης που έκανε τη διαφορά για τον Πανιώνιο ήταν ο Ανσαριθάρντ ο οποίος εκτός από τη βοήθεια που πρόσφερε, προκάλεσε την αποβολή του Μανιά στο 76′ και ουσιαστικά αποσυντόνισε τους γηπεδούχους.

Ο Πανιώνιος έμεινε και αυτός με 10 στο 78′ σε αποβολή του Ρισβάνη.

Γκολ-ποίημα από τον Ίλιτς

Όλα ήταν ιδανικά για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Οι «κυανόλευκοι» είχαν ένα πολύ καλό από άποψης τακτικής, πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά περιόρισαν σε παθητικό ρόλο τον Πανιώνιο.

Ο Ίλιτς στο 23′ σκόραρε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ και έβαλε φωτιά στο «Ζωσιμάδες».

Μετά το γκολ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε.

Υποχώρησε και πήγε να το «κλέψει» ο Πανιώνιος

Στην επανάληψη έγινε περισσότερο ένα παιχνίδι τακτικής με δυνατές μονομαχίες και ελάχιστες φάσεις.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έδωσε γήπεδο στον αντίπαλο του και κοιτούσε τα μετόπισθεν. Και κάπου εκεί ο Τζήλος με τις υποδείξεις φάουλ που συνεχώς έδινε, έβαλε τον Πανιώνιο στην περιοχή του ΠΑΣ.

Στο 76′ ο Ανσαριθάρντ έπεσε άτσαλα πάνω στον Μανιά. Ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ ζήτησε το λόγο και ο διαιτητής του έδειξε την 2η κίτρινή κάρτα που σήμανε και την αποβολή του, στερώντας από την ομάδα μία αξιόπιστη επιθετική λύση.

Δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε και ο Ρισβάνης του Πανιώνιου.

Το παιχνίδι έγινε νευρικό και δυνατό και ο Πανιώνιος στη πρώτη του ουσιαστικά επικίνδυνη προσπάθεια σκόραρε με τον Καραμάνο. Ήταν η μοναδική φορά που η άμυνα του ΠΑΣ δεν λειτούργησε σωστά στον αγώνα.

Το γκολ αυτό έφερε τον ΠΑΣ να βγει και πάλι μπροστά και τον Πανιώνιο να χτυπάει στην κόντρα. Μάλιστα πήγε να «κλέψει» τον αγώνα στο 92′ αλλά ο Καραμάνος αστόχησε στο τετ-α-τετ με τον Περιστερίδη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αθανάσιος Τζήλος από τη Λάρισα.
Βοηθοί ο Θεόδωρος Νταλούκας (Τρικάλων) και Ευθυμιος Κουρέντας (Τρικάλων).
Τέταρτος διαιτητής ο Νικόλαος Ρούσσος-Μπεκερτζής (Πρέβεζας) και παρατηρητής ο Γεώργιος Μπίκας (Χαλκιδικής).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Λίλα, Μανιάς, Ναδάλες (90′ Γιάκος), Ακόστα, Καρανίκας, Τσουκαλάς, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Σκόνδρας, Ίλιτς (90′ Ηλιάδης).
Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Νικολιάς, Κοζορώνης, Ηλιάδης, Γιάκος, Μπέριος, Κούτρης.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Τασουλής, Οικονομού, Ρισβάνης, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης (64′ Χαλκιαδάκης), Μπακασέτας, Καθάριος (59′ Τζανδάρης), Μασούρας (46′ Ανσαριθάρντ), Καραμάνος.
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Ανσαριθάρντ, Τζανδάρης, Αργυρόπουλος, Μπαργκάν, Χαλκιαδάκης, Πατσατζόγλου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σκόνδρας, Ρισβάνης, Μανιάς, Ανσαριθάρντ, Χαλκιαδάκης, Οικονόμου
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μανιάς (2η στο 76′), Ρισβάνης (2η στο 78′)

1′ Έναρξη της αναμέτρησης.

2′ Σουτ του Καρανίκα, με διπλή προσπάθεια απέκρουσε ο Διούδης.

4′ Σουτ του Βλάχου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

5′ Κόρνερ του Ίλιτς με το χέρι απέκρουσε ο Μπακασέτας. Έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι που δεν δόθηκε.

10′ Σουτ του Βλάχου μπλόκαρε ο Περιστερίδης.

10′ Προσπάθεια του Σιώπη, κόντραρε η μπάλα αλλά μπλόκαρε ο Περιστερίδης.

14′ Σέντρα του Τασουλή, ο Περιστερίδης μπλόκαρε.

20′ Κόρνερ του Ίλιτς κεφαλιά του Μιχαήλ, απομάκρυνε ο Καραμάνος. Στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Μιχαήλ, σε κόρνερ ο Οικονόμου.

23′ ΓΚΟΛ 1-0! Από απευθείας εκτέλεση κόρνερ ο Ίλιτς σκόραρε!

30′ Σουτ του Μπακασέτα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

45’+2′ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

52′ Φάουλ του Ίλιτς, μπλόκαρε ο Διούδης.

67′ Σέντρα του Καρανίκα, ο Ναδάλες από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

71′ Φάουλ του Μπακασέτα, έδιωξε ο Σκόνδρας.

79′ Φάουλ του Ίλιτς από πλάγια θέση, άουτ.

84′ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Καραμάνος ευνοήθηκε από τις κόντρες σε φάση διαρκείας και ισοφάρισε. Αδράνεια για την άμυνα του ΠΑΣ.

90’+2′ Ο Ανσαριθάρντ βγήκε στην κόντρα, έβγαλε τετ-α-τετ τον Καραμάνο ο οποίος πλάσαρε και ο Περιστερίδης απέκρουσε σε κόρνερ.

90’+5′ Λήξη της αναμέτρησης.

– Στην Εθνική Αλβανίας κλήθηκε ο Άντι Λίλα.