4.3 C
6 Μαρτίου, 2021

Τέλος στην κατάρα με αρχηγική… υπογραφή (photo)

goal pasΣε ένα παιχνίδι ειδικών καταστάσεων ο ΠΑΣ Γιάννινα, έβαλε τέλος στην πολύ κακή παράδοση που είχε στο “Ζωσιμάδες” με τον Πανιώνιο.

Με γκολ-υπογραφή του αρχηγού, Αλέξη Μιχαήλ, ο ΠΑΣ επιβλήθηκε με 1-0 του Πανιωνίου, σπάζοντας την κατάρα που ήθελε τους Νεοσμυρνιώτες να μην χάνουν από το 1983.
Για να έρθει η νίκη οι κυανόλευκοι έπρεπε να νικήσουν και τον πολύ κακό αγωνιστικό χώρο. Ήταν πραγματικά μία υπερπροσπάθεια απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε να γνωρίσει την ήττα από τον Οκτώβριο.

Ο Μιχαήλ την έσπασε…

Ο πολύ βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε να παιχθεί καλύτερο ποδόσφαιρο παρά την διάθεση των ποδοσφαιριστών να δώσουν γρήγορο ρυθμό στο ματς.
Ο ΠΑΣ με σχηματισμό 4-1-4-1 μπήκε δυνατά στον αγώνα και στο 17ο λεπτό ο Μιχαήλ σκόραρε ένα αρχηγικό γκολ με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ σαν κοντινό κόρνερ του Κοζορώνη, σε ένα πρώτο μέρος που δεν είχε αρκετές καλές στιγμές.
Ο Ζάιρο στο 33′ είχε μία καλή ευκαιρία αλλά νικήθηκε από τον Γιαννιώτη.
Ο Πανιώνιος ανέβηκε στη συνέχεια και επιχείρησε να κλείσει στα καρέ τον ΠΑΣ και δημιούργησε καλές στιγμές με κεφαλιά του Μπεν και φάουλ του Φούντα.

Λασπομαχία

Στην επανάληψη το παιχνίδι πήγε στη δύναμη καθώς και συνεχής βροχή έκανε ακόμη πιο δύσκολη την κατάσταση στον αγωνιστικό χώρο.
Ο διαιτητής, Πραξιτέλης Ζαχαριάδης με τις υποδείξεις του έσπρωξε τον Πανιώνιο να βγει μπροστά καθώς υποδείκνυε πολύ εύκολα φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων.
Όμως η άμυνα έδειξε συγκεντρωμένη και τελικά ήρθε η σπουδαία νίκη.
Διαιτητής του αγώνα ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης από τη Μακεδονία.
Βοηθοί ο Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας) και Αντώνιος Καρατζίκας (Αθηνών).
Τέταρτος διαιτητής ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) και παρατηρητής ο Ναθαναήλ Χαραλαμπίδης (Καβάλας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Καρανίκας, Ναδάλες (58′ Γαρουφαλιάς), Ακόστα, Σκόνδρας, Κούτρης, Κοζορώνης, Κόντε (95′ Γιάκος), Ζάιρο (94′ Μπουκουβάλας).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγιεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Οικονόμου, Ρισβάνης, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης (88′ Καθάριος), Μπεν, Φούντας (61′ Σαββίδης), Μασούντ, Μασούρας (73′ Ταπόκο).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κόντε, Μασούντ, Γαρουφαλιάς, Ζάιρο, Ταπόκο

11′ Ο Ζάιρο έκανε το κοντρόλ και σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
17′ ΓΚΟΛ! 1-0! Φάουλ του Κοζορώνη από πλάγια, κεφαλιά του Μιχαήλ στο δεύτερο δοκάρι η μπάλα έσκασε στο τερέν και αναπαύτηκε στα δίχτυα!
31′ Μακρινό σουτ του Φούντα αρκετά μέτρα άουτ.
33′ Ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
37′ Σέντρα του Βλάχου, κεφαλιά του Μπεν άουτ.
40′ Εκτέλεση φάουλ του Φούντα άουτ.
47′ Σέντρα του Κοζορώνη, απομάκρυνε ο Γιαννιώτης με τις γροθιές.
50′ Ο Πασχαλάκης έκανε κακή έξοδο σε γέμισμα του Σιώπη, απομάκρυνε ο Καρανίκας, και στη συνέχεια της φάσης υποδείχτηκε επιθετικό φάουλ στον Τζημόπουλο.
53′ Ο Μασούντ σούταρε, κόντραρε η μπάλα αλλά μπλόκαρε εύκολα ο Πασχαλάκης.
56′ Σουτ του Κόρμπου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
59′ Εκτέλεση κόρνερ του Κοζορώνη, κεφαλιά του Τζημόπουλου στο πρώτο δοκάρι, ο Γιαννιώτης ενστικτωδώς απομάκρυνε την μπάλα στη γωνία.
67′ Σουτ εν κινήσει του Κόρμπου, αρκετά μέτρα άουτ.
75′ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα, ο Κόντε έβγαλε τη σέντρα στον Γαρουφαλιά, αλλά ο Τασουλής πρόλαβε και απομάκρυνε.
88′ Σουτ του Καθάριου μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
90′ Φάουλ του Μασούντ, ο Πασχαλάκης απομάκρυνε προ του Μπεν κεφαλιά του Κόρμπου.
90’+2′ Κεφαλιά του Ταπόκο, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
90’+4′ Σουτ του Ρισβάνη, άουτ.