18.9 C
27 Οκτωβρίου 2021

Έλλειψη αποτελεσματικότητας και… φωνές (photos)

arxhgoiΣτη μέση άφησε την προσπάθεια ο ΠΑΣ Γιάννινα στο «Ζωσιμάδες» κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ηττήθηκε με 0-1, σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι κυανόλευκοι προσπάθησαν στον βαρύ αγωνιστικό χώρο, πίεσαν αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν έστω στο βαθμό, μην αξιοποιώντας τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν με κορυφαία το τετ-α-τετ του Μαμπουλού. Από την πλευρά του ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε μια μικρή ρεβάνς για την προ ημερών ήττα στην Τούμπα αλλά και για τις δύο φορές που έφυγε ταπεινωμένος από τα Γιάννινα

Μετά το γκολ ξύπνησε

Παιχνίδι με καλό ρυθμό αλλά χωρίς αρκετές φάσεις έγινε στο πρώτο ημίχρονο.
Ο ΠΑΟΚ είχε την κυκλοφορία της μπάλας αλλά χωρίς να έχει τις μεγάλες φάσεις. Αυτό άλλαξε στο 31′ όταν από σέντρα του Μάτος, ο Αθανασιάδης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, ο Πασχαλάκης απομάκρυνε εντυπωσιακά, η άμυνα αδράνησε και ο Λέοβατς ανενόχλητος πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε.
Το γκολ αυτό φάνηκε να αφυπνίζει τον ΠΑΣ ο οποίος έγινε πιο επιθετικός, και ο Μαμπουλού έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 39′ με τον Γλύκο να αποκρούει το τετ-α-τετ.

kozoronhs paok

Επιθετικός αλλά δεν ήρθε το γκολ

Στην επανάληψη ο Γιάννης Πετράκης έριξε στον αγώνα τον Κόντε και Βιδάλ σε μια προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την ομάδα.
Σταδιακά οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και πίεσαν για την ισοφάριση.
Στο 77′ υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες καθώς ο Βαρέλα φάνηκε να γκρεμίζει τον Κόντε που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Γλύκο, με τον κ. Γκράνα να αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί
Ο Μαμπουλού ένιωσε ενοχλήσεις και αποχώρησε από τον αγώνα στο 80′, με τον προπονητή του ΠΑΣ να περνάει φουνταριστό τον Μπέριο, αλλά η πίεση δεν έφερε κάποιο αποτέλεσμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Χρήστος Γκράνας από τη Θράκη. Βοηθοί ο Γεώργιος Καλφόγλου (Θεσπρωτίας) και ο Αντώνιος Πυλαρινός (Ζακύνθου).
Τέταρτος διαιτητής ο Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας) και παρατηρητής ο Γεώργιος Σταθόπουλος (Αχαΐας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μαμπουλού ( 82′ λ.τρ. Μπέριος), Γιάκος (55′ Κόντε), Καρανίκας (67′ Βιδάλ), Λίλα, Κούτρης, Κοζορώνης, Ακόστα, Σκόνδρας.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς, Κάμπος (89′ Κουλούρης), Μαλεζάς, Κρέσπο, Τσίμιροτ (94′ Κάνιας), Μυστακίδης (71′ Χαρίσης), Σακχόφ, Αθανασιάδης, Βαρέλα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάκχοφ, Λίλα, Μαλεζάς, Μυστακίδης, Βαρέλα, Κόντε, Χαρίσης, Ακόστα

6′ Φάουλ του Λέοβατς σε κόρνερ ο Σκόνδρας.
7′ Παράλληλη σέντρα του Καρανίκα μπλόκαρε ο Γλύκος.
10′ Σουτ του Μάτος πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
11′ Ο Μαμπουλου υποδείχτηκε λανθασμένα οφσάιντ.
12′ ο Λέοβατς στην περιοχή επιχείρησε να σεντράρει παράλληλα, αλλά η μπάλα κόντραρε και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.
15′ Ο Γλύκος πρόλαβε και μπλόκαρε σέντρα που διεκδίκησε ο Μαμπουλού.
18′ Σέντρα του Μυστακίδη, απομάκρυνε με γροθιές ο Πασχαλάκης.
19′ Σουτ του Σάκχοφ άουτ.
20′ Σέντρα του Κούτρη, κεφαλιά του Ακόστα στην καρδιά της άμυνας, μπλόκαρε ο Γλύκος.
27′ Ο Κάμπος σέντραρε παράλληλα, ο Τζημόπουλος απομάκρυνε με το κεφάλι προ του Μάτος.
31′ ΓΚΟΛ! 0-1 ο ΠΑΟΚ! Σέντρα του Μάτος, ο Αθανασιάδης έκανε την κεφαλιά, ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά, αλλά ο Λέοβατς καιροφυλακτούσε και με πλασέ άνοιξε το σκορ!
39′ Τετ-ατ-τετ του Μαμπουλού, ο Γλύκος με επέμβαση γλιτώνει τον ΠΑΟΚ.
42′ Σέντρα του Μυστακίδη, κεφαλιά-ψαράκι του Αθανασιάδη, άουτ.
43′ Μακρινό σουτ του Λίλα, άουτ.
46′ Ο Μάτος διαγώνιο συρτό σουτ, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
48′ Ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά διαγώνιο σουτ του Μυστακίδη. Στην εξέλιξη της φάσης κεφαλιά του Μυστακίδη, άουτ.
53′ Συρτή σέντρα του Κούτρη μπλόκαρε ο Γλύκος.
54′ Σουτ του Τσίμιροτ έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
55′ Σουτ του Κάμπος άουτ.
61′ Ο Κόντε το κοντρολ και σουτ η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
63′ Γέμισμα του Ακόστα, ο Γλύκος μπλόκαρε.
64′ Ο Τζημόπουλος ανέκοψε τον Μυστακίδη που έμπαινε επικίνδυνα στην περιοχή.
74′ Γύρισμα του Λέοβατς από πλάγια, απομάκρυναν Τζημόπουλος και Σκόνδρας.
77′ Ανατροπή του Κόντε από τον Βαρέλα στην περιοχή, δεν υποδεικνύει τίποτα ο διαιτητής.
85′ Σάκχοφ με τακουνάκι μετά από κόρνερ έστειλε τη μπάλα άουτ.
86′ Φάουλ του Κάμπος μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.

– Αρκετά τα σπασμένα καθίσματα από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ

– Χειροκροτήθηκε ο Χάρης Χαρίσης από τους φιλάθλους στο «Ζωσιμάδες» και κατά την είσοδο του στο γήπεδο, και όταν μπήκε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο.

– Το γκολ του Λέοβατς ήταν το πρώτο που δέχτηκε ο ΠΑΣ σε πρώτο ημίχρονο φέτος στο «Ζωσιμάδες».