9.9 C
13 Ιουνίου 2021

Έπεσε σε μπλόκο (Pic)

fash pas plataniasΣτην καλά στημένη ομάδα του Πλατανιά μπλόκαρε ο ΠΑΣ Γιάννινα και οι προσπάθειες του στο «Ζωσιμάδες» για την 5η αγωνιστική κατέληξαν στο μηδέν σε ένα κακό ματς σε γενικές γραμμές.

Παραταγμένοι με αρκετές σημαντικές απουσίες οι «κυανόλευκοι» δεν κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους απέναντι σε έναν αντίπαλο ο οποίος είχε καλά οργανωμένη άμυνα, ενώ φάνηκε να είναι και επικίνδυνος επιθετικά.
Τελικά το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

«Αναιμικό» πρώτο 45λεπτο

Ελάχιστα έχουν να θυμούνται οι φίλαθλοι από το πρώτο ημίχρονο. Παίχθηκε ποδόσφαιρο χωρίς ρυθμό και με ελάχιστες φάσεις.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα δυσκολευόταν να δημιουργήσει φάσεις, ενώ ο Πλατανιάς έριξε το βάρος στην άμυνα και προσπαθούσε κυρίως με στημένα.
Μάλιστα απείλησε στο 43′ με κεφαλιά του Μανούσου μετά από κόρνερ, το οποίο έβλαλε δύσκολα ο Περιστερίδης.

«Ζωντάνεψε» στην επανάληψη αλλά…

Πολύ καλύτερο ήταν το παιχνίδι στην επανάληψη. Οι δύο ομάδες έδωσαν στο ματς γρηγορότερο ρυθμό και περισσότερες καλές στιγμές.
Ο Πετράκης έριξε στο ματς τον Δώνη, τον Βιδάλ και τον Φερφελή σε μία προσπάθεια να ξεκλειδώσει την άμυνα των αντιπάλων, αλλά οι προσπάθειες των Ναδάλες και Σκόνδρα δεν κατέληξαν στα δίχτυα.
Όσο κρατούσε το μηδέν στην άμυνα, ο Πλατανιάς κυνήγησε και αυτός με τη σειρά το γκολ έχοντας προσπάθειες κυρίως με τον Γιακουμάκη.
Στο 89′ ο ΠΑΣ έχασε με 2η κίτρινη τον Λίλα ο οποίος δεν πρόλαβε να επανέλθει και θα απουσιάσει και πάλι από τις υποχρεώσεις της ομάδας και μάλιστα σε μία περίοδο που ήδη η ομάδα είναι «λαδωμένη».

Διαιτητής ο Νικόλαος Πουλημάς από την Κέρκυρα. Βοηθοί ο Δημήτριος Ζησιμόπουλος (Πειραιά) και ο Τιμολέων Γεωργακόπουλος (Πειραιά).
Τέταρτος διαιτητής ο Γεώργιος Κύζας (Δράμας) και παρατηρητής ο Σταύρος Φλώτσιος (Βοιωτίας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Μπέριος, Κοζορώνης, Κούτρης (71′ Δώνης), Ζάιρο (75′ Βιδάλ), Σκόνδρας, Μαμπούλου, Κόντε (83′ Φερφελής), Λίλα, Ναδάλες.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Καρυπίδης, Μπανανά, Αποστολόπουλος (83′ Γουνδουλάκης), Στανισάβλιεβιτς, Γκνιάτιτς, Μενδρινός (91′ Ντιλαβέρ) , Μανούσος, Μουνάφο (66′ Στάθης), Γιακουμάκης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λίλα, Μπουκουβάλας, Γκνιάτιτς, Δώνης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Λίλα (2η κίτρινη στο 89′)

3′ Ο Ζάιρο πάσαρε στον Μαμπουλου ο οποίος μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε και από την κόντρα με τον Σωτηρίου η μπάλα πέρασε άουτ.
5′ Φάουλ του Γκνιάτιτς άουτ.
14′ Σουτ του Μανούσου πάνω από τα δοκάρια.
20′ Φάουλ του Βάντερσον λίγο έξω από την περιοχή, πάνω στο τοίχος.
33′ Σουτ του Γιακουμάκη, άουτ.
40′ Ο Κοζορώνης έβγαλε μπαλιά για τον Κόντε ο οποίος δεν πρόλαβε και η μπάλα πέρασε μπροστά από την εστία του Σωτηρίου.
43′ Ο Μανούσος έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μενδρινού, ο Περιστερίδης απέκρουσε και στην εξέλιξη της φάσης υποδείχτηκε επιθετικό φάουλ.
48′ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Μανούσου δεν απειλεί τον Περιστερίδη.
49′ Ο Μαμπουλού κέρδισε μονομαχία από τον Βάντερσον, προσπάθησε να βρει τον Κόντε, αλλά ο Μπανανά απομάκρυνε σε κόρνερ.
51′ Σέντρα του Μενδρινού κεφαλιά του Μανούσου, άουτ.
52′ Γέμισμα του Μπουκουβάλα, έχασε την μπάλα ο Σωτηρίου αλλά απομάκρυνε ο Μενδρινός προ του Κούτρη.
55′ Λάθος του Λίλα, ο Γιακουμάκης σούταρε στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Μπέριο και πέρασε κόρνερ.
62′ Κεφαλιά του Ναδάλες σε σέντρα του Κούτρη σε κόρνερ ο Σωτηρίου.
63′ Κεφαλιά του Σκόνδρα, πάνω στη γραμμή ο Αποστολόπουλος. Στην εξέλιξη σουτ του Ζάιρο πάνω από τα δοκάρια.
77′ Σέντρα του Βάντερσον, κεφαλιά του Αποστολόπουλου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
79′ Σουτ του Βιδάλ, άουτ.
90’+2′ Σουτ του Γιακουμάκη στην περιοχή πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

– Κάτω από καλές καιρικές συνθήκες διεξήχθη η αναμέτρηση. Ήταν μία ηλιόλουστη ημέρα στα Γιάννινα.
– Αρκετοί πρώην του ΠΑΣ αγωνίζονται με τη φανέλα του Πλατανιά. Γνωστός στα Γιάννινα και ο Παράσχος ο οποίος είχε καθίσει στον πάγκο του ΠΑΣ δύο σεζόν χωρίς όμως και τις δύο να τις ολοκληρώσει.