13.9 C
17 Οκτωβρίου 2021

ΠΑΣ… παντός καιρού , βλέπει… τα αστέρια (Photos)

fash pas veroiaΟ ΠΑΣ Γιάννινα χόρεψε και πάλι στην λάσπη, αλλά αυτή τη φορά ήρθε η νίκη.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη νίκησε αυτή την φορά τον τραγικό αγωνιστικό χώρο του «Ζωσιμάδες» ξεπερνώντας το εμπόδιο της Βέροιας με 2-0, και ανέβηκε στο δεύτερο πάτωμα της βαθμολογίας.

Ο Κόντε με το γκολ του στο 39′ διέλυσε το «φάντασμα» νέας εντός έδρας γκέλας, ενώ ο Κοζορώνης στις καθυστερήσεις σημείωσε ένα ακόμη τέρμα που θα μπορούσε με λίγη προσοχή να είχε έρθει νωρίτερα και να σφραγίσει τη νίκη.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ΠΑΣ πήρε τον έλεγχο και άσκησε πίεση στα καρέ της Βέροιας που είχε σε καλή ημέρα τον τερματοφύλακα Λόπεζ που γλίτωσε τους Ημαθιώτες από δύσκολες καταστάσεις.

Δεν μπόρεσε όμως να νικήσει τον Κόντε. Ο δεινός Ισπανός σκόρερ στο 39′ μετά από ωραία μπαλιά του Κούτρη, βρήκε δίχτυα και έδωσε ένα γκολ που έλυσε τα πόδια στον βαρύ αγωνιστικό χώρο.

Ο ΠΑΣ κυνήγησε περισσότερα γκολ και είχε τις ευκαιρίες απέναντι σε έναν ακίνδυνο αντίπαλο που αγωνίστηκε από το 60′ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καπετάνου ο οποίος δεν συγκράτησε τα νεύρα του και χτύπησε εκτό φάσης τον Μιχαήλ.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά αλλά ο Κοζορώνης με ωραίο σουτ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Φώτιος Φωτιάδης από την Καστοριά.
Βοηθοί ο Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας) και ο Γεώργιος Καλφόγλου (Θεσπρωτίας).
Τέταρτος διαιτητής ο Νικόλαος Πουλημάς (Κέρκυρας) και παρατηρητής ο Βασίλειος Γαβριηλίδης (Θράκης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Ζάιρο (87′ Γαρουφαλιάς), Κούτρης, Μιχαήλ, Μπέριος, Τζημόπουλος, Λίλα, Γιάκος (66′ Ακόστα), Μπουκουβάλας, Κοζορώνης, Κόντε (80′ Μαμπουλού).
ΒΕΡΟΙΑ (Θωμάς Γράφας): Λόπεζ, Μαλόν, Καλί, Σισοκό (82′ Βίτι), Άρτσε, Ασίγκμπα, Μπαλάφας, Σισίνιο (66′ Μεληκιώτης), Σαρπόνγκ, Χαροντάκης (46′ Βασιλαντονόπουλος), Καπετάνος.

goal kozw

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σισοκό, Άρτσε, Λίλα, Ζάιρο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Καπετάνος (59′)

6′ Ο Κοζορώνης εκτέλεσε φάουλ από μακριά, η μπάλα γκέλαρε μπροστά από τον Λόπεζ ο οποιος απομάκρυνε σε κόρνερ.
7′ Μετά από κόρνερ του Κοζορώνη, η μπάλα στρώθηκε στον Λίλα ο οποίος σούταρε άουτ.
8′ Σέντρα του Σαρμπόνγκ, ο Καπετάνος επιχείρησε την προβολή αλλά δεν βρήκε τη μπάλα.
13′ Σέντρα του Ζάιρο από πλάγια, σουτ του Κόντε στην κίνηση, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
19′ Από πλάγια ο Ζάιρο στην περιοχή σούταρε, ο Λόπεζ έδιωξε σε κόρνερ.
22′ Ο Λόπεζ βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε με τα πόδια γέμισμα στον Κόντε.
25′ Ο Γιάκος στην περιοχή έκανε αλλεπάλληλες ντρίπλες αλλά ανακόπηκε από τον Μπαλάφα.
26′ Σουτ του Ζάιρο απέκρουσε ασθενώς ο Λόπεζ.
28′ Κεφαλιά του Μπουκουβάλα, άουτ.
31′ Χλιαρό σουτ του Χαροντάκη, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
33′ Σουτ του Ασίγκμπα, κόντραρε στον Τζημόπουλο και κόρνερ.
34′ Κεφαλιά του Μπαλάφα από την εκτέλεση κόρνερ, άουτ η μπάλα.
39′ ΓΚΟΛ! 1-0 ο ΠΑΣ! Σέντρα του Κούτρη, κεφαλιά του Κόντε και ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ! Γκολ που ξεκίνησε από ωραίο συνδυασμό των παικτών του Πετράκη.
41′ Μακρινό σουτ του Ασίγκμπα άουτ.
47′ Ο Κόντε κοντρόλ και σουτ, άουτ η μπάλα.
47′ Ο Λόπεζ απέκρουσε ενστικτωδώς στη γραμμή προβολή του Γιάκου από σέντρα του Κόντε.
53′ Κεφαλιά του Κόντε και με διπλή προσπάθεια απέκρουσε ο Λόπεζ λίγο κάτω από το οριζόντιο δοκάρι.
56′ Ο Κοζορώνης το γέμισμα, μπλόκαρε προ του Κόντε ο Λόπεζ.
59′ Ο Καπετάνος έκανε θέατρο για να εκβιάσει πέναλτι. Είχε αντιδικία με τον Μιχαήλ τον οποίο και χτύπησε για να δει την απευθείας κόκκινη.
83′ Σουτ του Βίτι μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
90’+2′ ΓΚΟΛ! 2-0! Ο Κοζορώνης με σουτ σκόραρε.

– Περίπου 2.000 οι θεατές στο «Ζωσιμάδες».
– Χαρίστηκε ο διαιτητής στον Σισοκό λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου, που μάρκαρε δυνατά τον Κόντε και ενώ είχε ήδη μία κάρτα.
– Με ψιλόβροχο διεξήχθη η αναμέτρηση, κάτι που επιβάρυνε ακόμη περισσότερο τον ήδη ταλαιπωρημένο αγωνιστικό χώρο.