12.9 C
13 Ιουνίου 2021

Έσωσε… την παρτίδα ο Ζάιρο (photo)

fash xanthi pasΚάτι καλύτερο άξιζε ο ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στην Ξάνθη στο πρωταπριλιάτικο παιχνίδι στο «Ζωσιμάδες».

Το 1-1 μάλλον αδικεί τους γηπεδούχους καθώς με έναν εκπληκτικό Ζάιρο ίσως άξιζε την νίκη.
Πάντως φλέρταρε με την ήττα ο ΠΑΣ καθώς ο Βραζιλιάνος ήταν αυτός που σκόραρε στο φινάλε και ισοφάρισε.
Η Ξάνθη χωρίς να είναι καλύτερη ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει νίκη πεντάδας, αλλά ο Ζάιρο της έκοψε τη μπουκιά από το στόμα.

Στείρο πρώτο μέρος

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς οι δύο ομάδες να έχουν τις πολύ μεγάλες στιγμές. Οι φάσεις ήταν μετρημένες και όπου χρειάστηκε καθάριζαν οι αμυντικοί και οι γκολκίπερ.

«Ζωντάνεψε» το ματς

Στην επανάληψη το παιχνίδι ζωντάνεψε και πρόσφερε μεγαλύτερες συγκινήσεις.
Το χεράκι του έβαλε βέβαια και ο ρέφερι Στυλιαράς ο οποίος με τις αποφάσεις του κατάφερε να “ανάψει” τα αίματα.
Σε μία φάση στο 59′ είδε φάουλ του Κόντε στον Λισγάρα που μάλλον πρέπει να φέρει το… όσκαρ υποκριτικής στον Κατσικιώτη αμυντικό της Ξάνθης με τον τρόπο που έπεσε, την ώρα που έβγαινε τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς ο Ισπανός.
Αυτό έφερε έντονες διαμαρτυρίες και πάνω στην αναστάτωση η Ξάνθη βγήκε στην αντεπίθεση και ο Βασιλακάκης σκόραρε.
Ο ΠΑΣ αφυπνίστηκε στην συνέχεια και ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του.
Ο Ζάιρο έκανε σπουδαία πράγματα στον αγωνιστικό χώρο αλλά έλειπε η ρέντα και η Ξάνθη κράταγε το μηδέν.
Όμως όσα φέρνει η στιγμή δεν τα φέρνει ο χρόνος. Στο 91′ η πίεση που ασκήθηκε απέδωσε. Μετά από κόρνερ και μία απόκρουση του Ζίβκοβιτς, ο Ζάιρο δεν συγχώρεσε και μοίρασε στη μέση το καρπούζι.
Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λισγάρας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, αλλά ο Στυλιάρας δεν άφησε να εκτελεστεί το φάουλ που θα ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.
Εν κατακλείδι, ο ΠΑΣ μπορεί να αγνοεί εδώ και αρκετές αγωνιστικές την νίκη, όμως έδειξε πάθος σε ένα αγώνα που δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο αφού η μάχη των πλέι οφ έχει χαθεί.

Διαιτητής του αγώνα ο Δημήτριος Στυλιαράς (Αιτωλοακαρνανίας) . Βοηθοί ο Κωνσταντίνος Ποντίκης (Πρέβεζας) και ο Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας).
Τέταρτος διαιτητής ο Νικόλαος Πουλημάς (Κέρκυρας) και παρατηρητής ο Γεώργιος Μητροφάνης (Αθηνών).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Ζάιρο, Μπέριος (82′ Νικολιάς), Τζημόπουλος (30′ λ.τρ. Κοζορώνης), Γιάκος, Κούτρης, Γαρουφαλιάς (67′ Κοροβέσης), Καρανίκας, Κόντε, Ακόστα.

ΞΑΝΘΗ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Γιουνές (74′ Ράνος), Σολτάνι (56′ Πιτσέλι), Λουσέρο, Βασιλακάκης (83′ Μεχία), Γουάλας, Λάζιτς, Λισγάρας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κόντε , Μπαξεβανίδης, Βασιλακάκης, Ζόλτανι, Λισγάρας, Γουάλας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Λισγάρας (2η κίτρινη στο 90+4′)

3′ Ο Βασιλακάκης έστρωσε στον Λουσέρο ο οποίος σούταρε άτσαλα άουτ.
15′ Παράλληλη σέντρα του Ζάιρο, ο Κούτρης δεν μπόρεσε να πλασάρει καλύτερα και η μπάλα βγήκε άουτ.
17′ Εκτέλεση φάουλ του Γιουνές, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.
20′ Ο ΠΑΣ βγήκε στην κόντρα, ο Ζάιρο έχασε το κοντρόλ και με τακουνάκι επιχείρησε να βρει τον Ακόστα, αλλά ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
25′ Ο Λουσέρο τελευταία στιγμή απομάκρυνε επικίνδυνη σέντρα του Γιάκου, στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Ακόστα απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς.
28′ Σέντρα του Βασιλακάκη στον Γιουνές, απομάκρυνε με κεφαλιά σε κόρνερ ο Κούτρης.
33′ Σουτ του Ντε Λούκας άουτ.
36′ Μετά από κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Γιάκο αλλά καθυστέρησε και ανακόπηκε.
41′ Σουτ του Ζάιρο, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
43′ Μακρινό σουτ του Λάζιτς αρκετά μέτρα άουτ.
45′ Κεφαλιά του Γουάλας στην γωνία, από φάουλ του Λουσέρο, ο Πασχαλάκης απομάκρυνε σε κόρνερ.
45′ Σουτ του Λάζιτς άουτ.
45’+1′ Ο Βασιλακάκης διεκδίκησε την μπάλα από τον Μπέριο και έβγαλε στον Γιουνές που πλάσαρε άουτ. Η φάση όμως ήταν ως μη γενόμενη καθώς είχε υποδειχτεί επιθετικό φάουλ πάνω στον Μπέριο κάτι που έφερε έντονες αντιδράσεις των φιλοξενούμενων.
51′ Εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
54′ Σέντρα του Ζάιρο, ο Λισγάρας ανέκοψε τη μπάλα προ του Κόντε.
59′ Ο Λισγάρας δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά σε σέντρα του Βασιλακάκη.
59′ Ο Κόντε σε θέση βολής υποδεικνύεται ότι έκανε επιθετικό φάουλ στον Λισγάρα. Φάση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες.
60′ ΓΚΟΛ! 0-1! Αντεπίθεση της Ξάνθης, λάθος γύρισμα του Γιάκου, πλασέ του Βασιλακάκη και η μπάλα στα δίχτυα.
65′ Εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη λίγο άουτ.
67′ Σουτ του Ζάιρο αρκετά μέτρα πάνω από τα δοκάρια.
69′ Σουτ του Πιτσέλι, η μπάλα κόντραρε στον Μπέριο και πέρασε κόρνερ.
72′ Μετά από κόντρες, σουτ του Κόντε, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.
76′ Ο Ζάιρο απέφυγε τον Λισγάρα, πλάσαρε και ο Καρασαλίδης απομάκρυνε λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
77′ Σέντρα του Ακόστα, προσπάθησε για την κεφαλιά ο Κόντε ο Μπαξεβανίδης απομάκρυνε ίσως και με το χέρι.
81′ Γύρισμα του Ζάιρο, κεφαλιά του Κοροβέση στον Κόντε που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζίβκοβιτς από κοντά.
85′ Φάουλ του Κοζορώνη από διαγώνια θέση άουτ.
90’+1′ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο Ζάιρο από κοντά σκόραρε μετά από απόκρουση του Ζίβκοβιτς μετά από κόρνερ.

– Κάτω από πολύ καλές καιρικές συνθήκες διεξήχθη η συνάντηση.
– Ενοχλήσεις στο γόνατο ένιωσε ο Τζημόπουλος και αποχώρησε.