3.5 C
7 Μαρτίου, 2021

Ζωντανός ελέω… Περιστερίδη (photo)

pas plataniass

pas plataniassΗ φλυαρία στοίχισε στον ΠΑΣ Γιάννινα που γνώρισε την ήττα με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι στη φάση των “16” του Κυπέλλου με αντίπαλο τον Πλάτανιά.

Οι κυανόλευκοι κινήθηκαν σε χαμηλά επίπεδα και πλέον το «καθαρό» σκορ που πήραν οι γηπεδούχοι αυξάνει δραματικά το βαθμό δυσκολίας της ρεβάνς στο «Ζωσιμάδες» την ερχόμενη Τετάρτη.
Μάλιστα χρειάστηκαν οι επεμβάσεις του Περιστερίδη να κρατήσουν το σκορ στο επίπεδο του 1-0, διαφορετικά ο ΠΑΣ θα ήταν ήδη με το ενάμησι πόδι εκτός του θεσμού.

Καλός κατά διαστήματα στο πρώτο

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις ομάδες να μοιράζονται διαστήματα καλού ποδοσφαίρου.
Ο ΠΑΣ κυκλοφόρησε καλά τη μπάλα, έδειξε διάθεση αλλά του έλειπε το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια.
Ο Πλατανιάς είχε την καλή του στιγμή στο 38′ με προσπάθεια και σουτ του Σίγκνιεβιτς στο κάθετο δοκάρι.

Το λάθος… το γκολ και η κατάρρευση και ο βράχος Περιστερίδης

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ ήταν σαν να μην βγήκε από τα αποδυτήρια.
Μόλις στο 48′ ο Γονδουλάκης έκλεψε την μπάλα από τον Ναδάλες και έβλαλε ασίστ στον Αποστολόπουλο ο οποίος σκόραρε.
Το γκολ αυτό έβαλέ δύσκολα στον ΠΑΣ καθώς ο Πλατανιάς επέλεξε το 3-5-2 που ΄δημιουργούσε προβλήματα.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε μέτρα στο γήπεδο αλλά ήταν φλύαρος επιθετικά.
Αντίθετα ο Πλατανιάς ήταν πιο επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει σκορ πρόκρισης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γεώργιος Μπλάνας από τη Μεσσηνία. Βοηθοί ο Εμμανουήλ Βλάσσης (Λασιθίου) και ο Δημήτριος Τζαφόλιας (Ανατολικής Αττικής).
Τέταρτος διαιτητής ο Χαράλαμπος Σωτηριάδης (Λασιθίου) και παρατηρητής ο Δημήτριος Μπέγκος (Αργολίδας).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Πριντέτα, Κάργας, Καρυπίδης, Αποστολόπουλος, Γιορέντε, Μαραγκός, Μενδρινός (67′ Ντεβέσα), Γουνδουλάκης (80′ Μουνάφο), Ντίνας (68′ Μανούσος), Σίγκνιεβιτς.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Μπέριος, Γαρουφαλιάς, Μιχαήλ, Κόντε, Ζάιρο, Ναδάλες (72′ Κούτρης), Κοζορώνης, Βιδάλ (68′ Γιάκος), Νικολιάς (65′ Ακόστα).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πριντέτα, Μπέριος, Γιορέντε, Κοζορώνης

2′ Φάουλ του Ντίνα μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
10′ Ο Κοκκαλάς βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε τον Κοζορώνη πριν γίνει αποδέκτης της μπάλας σε κόντρα του ΠΑΣ και πάσα του Νικολιά.
12′ Σέντρα-σουτ του Γουνδουλάκη μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
18′ Ωραία ατομική προσπάθεια του Βιδάλ, όμως άργησε να τροφοδοτήσει Κόντε και Ζάιρο και υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ.
21′ Εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη πάνω από την εστία.
22′ Παράλληλη σέντρα του Κοζορώνη, ο Κάργας πρόλαβε τον Ζάιρο και απομάκρυνε με το κεφάλι.
28′ Παράλληλη σέντρα του Βιδάλ η μπάλα φάνηκε να βρίσκει χέρι αμυντικού αλλά όμως ήταν σε αυτό που στηριζόταν όπως έπεσε για το τάκλιν.
32′ Φάουλ του Κοζορώνη, μπλόκαρε ο Κοκκαλάς.
35′ Κεφαλιά του Γαρουφαλιά μετά από φάουλ του Κοζορώνη και απομάκρυνση της μπάλας, άουτ.
36′ Σουτ του Ντίνα, άουτ.
38′ Ντρίπλα του Σίνγκιεβιτς και σουτ στο κάθετο δοκάρι.
42′ Σέντρα του Γουνδουλάκη, κεφαλιά του Σίγκνιεβιτς άουτ.
44′ Σέντρα του Κάργα, μπλόκαρε ο Περιστερίδης.
45’+1′ Εκτέλεση φάουλ του Ναδάλες, μπλόκαρε ο Κοκκαλάς.
49′ ΓΚΟΛ! 1-0! Από λάθος του Ναδάλες ο Αποστολόπουλος μετά από ασίστ του Γουνδουλάκη, πήρε την μπάλα προχώρησε, και από διαγώνια θέση πλάσαρε και άνοιξε το σκορ.
50′ Ο Ναδάλες επιχείρησε να βρει τον Κόντε, μπλόκαρε ο Κοκκαλάς.
53′ Μακρινό σουτ του Κόντε στην αγκαλιά του Κοκκάλα.
55′ Κεφαλιά του Πριντέτα από κόρνερ, άουτ.
58′ Φάουλ του Κοζορώνη, άουτ.
60′ Παράλληλο γέμισμα του Ζάιρο, πρόλαβε ο Γιορέντε και απομάκρυνε.
62′ Φάουλ του Κοζορώνη από διαγώνια θέση, μπλόκαρε ο Κοκκαλάς.
63′ Ο Ζάιρο και ο Κόντε επιχείρησαν να συνδυαστούν αλλά απομάκρυνε η άμυνα.
65′ Ο Μενδρινός στην περιοχή, σούταρε ο Περιστερίδης μπλόκαρε.
70′ Σουτ του Ακόστα χωρίς ισορροπία, άουτ.
73′ Γέμισμα στον Κόντε ο οποίος ήταν αμαρκάριστος αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ.
77′ Ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή αλλά καθυστέρησε και ανακόπηκε.
81′ Ο Ζάιρο προσπάθησε να πλασάρει αλλά τον πρόλαβε στο κοντρόλ ο Γιορέντε.
83′ Ο Μιχαήλ ανέκοψε σε κόρνερ τον Ντεβέσα που έβγαινε στην κόντρα.
84′ Ο Καρυπίδης βρέθηκε σε θέση βολής μετά το κόρνερ αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
88′ Ο Περιστερίδης απέκρουσε τετ-α-τετ του Γιορέντε σε κόρνερ.
90’+2′ Ο Περιστερίδης απέκρουσε σε κόρνερ σουτ του Σίγκνιεβιτς που βρέθηκε σε θέση βολής.

– Αποβλήθηκε ο Νιαρχάκος από τον πάγκο του ΠΑΣ για διαμαρτυρίες. Η αστυνομία μάλιστα δεν τον άφησε να παρακολουθήσει τον αγώνα από την εξέδρα.
– Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του ΠΑΣ από τον Πλατανιά στην ιστορία των δύο ομάδων.
– Ο ΠΑΣ είχε από το 2013 να ηττηθεί εκτός έδρας στο Κύπελλο Ελλάδας.