4 Μαρτίου, 2021

Tον “πονάνε” οι χαμένες ευκαιρίες – “Λευκη” ισοπαλία κόντρα στον Αρη (Photos)

pasaris1

pasaris1

Κάτω από καταρρακτώδη βροχή, που έπεφτε αμείωτη καθ’ όλη τη διάρκεια, ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, αναδείχτηκε ισόπαλος με τον Άρη με τη «λευκή» ισοπαλία στο «Ζωσιμάδες».

Παρά τις δύσκολες συνθήκες, οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, αλλά ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν άφηνε περισσότερα περιθώρια.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, ο ΠΑΣ κράτησε το μηδέν στην άμυνα, ενώ έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει!

Μουδιασμένο ξεκίνημα… ανέβηκε στο 20λεπτο

Η συνεχής βροχόπτωση επηρέασε αρκετά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.
Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά και έβαλε στα καρέ τον ΠΑΣ.
Οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να βγάλουν «αναίμακτα» το πρώτο καλό 20λεπτο του Άρη.
Στη συνέχεια ισορρόπησαν και βγήκαν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Σημαντικές ευκαιρίες έχασαν στο 18ο και το 40ο ο Καρτάλης και στο 27ο ο Σιόντης.
Ο Άρης σημείωσε γκολ στο 33ο με τον Μαντσίνι, το οποίο μετά από έλεγχο του VAR, ακυρώθηκε ως επιθετικό πάνω στον Χουτεσιώτη ο οποίος αρχικά είχε αποκρούσει ασθενώς.

pasaris3

Μπορούσε να βρει δίχτυα

Παρά το γεγονός ότι ο αγωνιστικός χώρος γινόταν όλο και πιο βαρύς, υπήρχε η διάθεση των δύο ομάδων να κυνηγήσουν το γκολ.
Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, μετά το 70ο έγινε ιδιαίτερα απειλητική, και χάθηκαν κλασσικές ευκαιρίες με τον Καρτάλη να βγάζει τετ-α-τετ τον Κρίζμαν στο 75ο ο οποίος για λίγα δευτερόλεπτα έχασε το κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στον Μπουσέ να αντιδράσει.
Στο 78ο ο Λεό πάσαρε στον Παμλίδη ο οποίος όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπουσέ.

Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)
Βοηθοί: Χασάν Κούλα (Ξάνθης) – Άγγελος Κολλιάκος (Αθηνών)
Τέταρτος διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Διαιτητής VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Διαιτητής AVAR: Μιχαήλ Δημόπουλος (Δυτικής Αττικής)
Παρατηρητής: Γεώργιος Σταθόπουλος (Αχαΐας)

Car.gr ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Σάλιακας, Σιόντης, Ντομίνγκεθ (89′ Λιάσος), Καρτάλης, Μπρένερ (75′ Λεό), Παμλίδης (93′ Πανουργίας), Κρίζμαν (90′ Ελευθεριάδης).
ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Μπουσέ, Γκάνεα (57′ Σούνγκρεν), Σάκιτς, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Σάσα, Τζέγκο, Γκάμα (79′ Γκαρσία), Σίλβα (56′ Λόπεθ), Μαντσίνι, Μάνος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκάνεα, Γκάμα, Πίρσμαν, Παμλίδης, Κρίζμαν

3′ Ο Παντελάκης απομάκρυνε σε κόρνερ παράλληλη σέντρα του Μαντσίνι.
4′ Σέντρα του Σίλβα από τα πλάγια, έδιωξε σε κόρνερ ο Εραμούσπε.
13′ Διαγώνιο σουτ του Γκάνεα άουτ.
15′ Φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΣ μετά από απόκρουση του Χουτεσιώτη με γροθιές σε σέντρα του Σάκιτς, απομάκρυνε σε πλάγιο ο Σιόντης.
18′ Φάση διαρκείας για τον ΠΑΣ, ο Καρτάλης σούταρε ελάχιστα άουτ δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
23′ Εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα, πέρασε ανεκμετάλλευτη.
25′ Φάουλ του Καρτάλη από διαγώνια θέση, απομάκρυνε ο Μπεναλουάν.
26′ Σουτ του Πίρσμαν πάνω στον Ρόουζ.
27′ Σουτ του Σιόντη από το ύψος της περιοχής, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
33′ Μετά από ασθενή απόκρουση του Χουτεσιώτη η μπάλα στρώθηκε στον Μαντσίνι ο οποίος σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς υπήρχε, στον έλεγχο του VAR, φάουλ πάνω στον Χουτεσιώτη!
38′ Γέμισμα του Σάσα μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Χουτεσιώτης.
38′ Σέντρα σουτ του Καρτάλη, μπλόκαρε ο Μπουσέ.

pasaris2
40′ Σουτ του Καρτάλη, στην περιοχή, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
41′ Σέντρα του Γκάμα, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
44′ Κόρνερ του Σάλιακα, ο Εραμούσπε έπιασε την κεφαλιά, άουτ.
45’+1′ Σουτ του Γκάνεα, αρκετά μέτρα άουτ.
48′ Ο Μαντσίνι απομάκρυνε παράλληλη σέντρα του Ντομίνγκεθ.
52′ Φάουλ από πλάγια θέση του Καρτάλη, απομάκρυνε ο Μπεναλουάν.
53′ Σουτ του Μάνου, άουτ.
57′ Σουτ του Μαντσίνι, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
59′ Από κόρνερ, κεφαλιά του Μπεναλουάν, άουτ.
61′ Φάουλ του Γκάμα, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
69′ Ο Μάνος στην περιοχή το σουτ, κόντραρε η μπάλα, και μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.
72′ Ο Τζέκο πρόλαβε βαθιά σέντρα προς τον Παμλίδη που κυνήγησε την μπάλα.
75′ Ο Καρτάλης με κάθετη μπαλιά έβγαλε τετ-α-τετ τον Κρίζμαν ο οποίος έχασε το κοντρόλ και νικήθηκε από τον Μπουσέ. Στην εξέλιξη υπήρξε φάουλ στον τερματοφύλακα του Άρη.
78′ Ο Λεό βρήκε στην περιοχή τον Παμλίδη ο οποίος σούταρε αλλά ο Μπουσέ απομάκρυνε σε κόρνερ.
86′ Σουτ του Μαντσίνι, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
88′ Σουτ του Παμλίδη, άουτ.
90’+2′ Σουτ του Ρόουζ πάνω από την εστία.
90’+4′ Ο Πανουργιάς προσπάθησε να βρει τον Λεό, πέρασε ανεκμετάλλευτη η φάση.

– Κάτω από δυσμενείς καιρικές συνθήκες διεξήχθη ο αγώνας με καταρρακτώδη βροχή.
– Με μαύρα περιβραχιόνια αγωνίστηκε ο ΠΑΣ για τους θανάτους του Παπάζογλου και του Μαμπουλού που έφυγαν πρόσφατα από τη ζωή.