22 Οκτωβρίου 2021

Αδιάφορος θα… ΠΑΣ τριάρα θα φας! (photo)

veria pas

veria pasΩς αγγαρεία φάνηκε να αντιμετωπίζει ο ΠΑΣ Γιάννινα το παιχνίδι που έδωσε στη Βέροια.

Οι γηπεδούχοι, που καίγονταν για βαθμούς, δεν βρήκαν ιδιαίτερη αντίσταση από την ομάδα του Γιάννη Πετράκη και οι πολύτιμοι βαθμοί για τους Ημαθιώτες που παλεύουν για την παραμονή ήρθαν με σκορ 3-0.

Αδράνησε και το πλήρωσε

Σαν να μην κατέβηκε να παίξει ήταν ο ΠΑΣ στο πρώτο ημίχρονο. Το μόνο θετικό ήταν η πρώτη παρουσία του Μαυροπάνου στο πρωτάθλημα.
Η Βέροια κατάφερε να σκοράρει στο 20′ με τον Καπετάνο και στο 36′ ο Σαρπόνγκ και να «καθαρίσει» από το πρώτο ημίχρονο.

Κατοχή και ουσία μηδέν

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν είχε ουσία. Αντίθετα οι γηπεδούχοι πρόσεξαν την άμυνα και τελικά έφτασαν και σε ένα τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Σούλε που έδωσε διαστάσεις στην επικράτηση της ομάδας της Ημαθίας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Τριαντάφυλλος Τίκας από την Καρδίτσα. Βοηθοί ο Ιωάννης Κουράκης (Ηρακλείου) και ο Αντώνιος Δίπλαρης (Καρδίτσας).
Τέταρτος διαιτητής ο Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας) και παρατηρητής ο Αθανάσιος Βέλλιος (Ξάνθης).

ΒΕΡΟΙΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Λόπεζ, Βασιλαντωνόπουλος, Μπαλάφας, Σισοκό, Τομάς, Καλί (79′ Γκάελ), Ασίγκμπα, Στόιτσεφ (46′ Σούλε), Κάλβο, Καπετάνος (72′ Μίλιεβιτς), Σαρπόνγκ.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Καρανίκας, Κούτρης, Κόντε, Κοζορώνης, Γιάκος, Κοροβέσης (77′ Μπουκουβάλας), Μιχαήλ, Λίλα (64′ Ναδάλες), Μαυροπάνος (58′ Βιδάλ), Ακόστα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λίλα, Μπαλάφας, Σούλε
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μπαλάφας (2η κίτρινη στο 94′)

1′ Σουτ του Ακόστα άουτ.
4′ Σουτ του Σαρπόνγκ άουτ.
20′ ΓΚΟΛ! 1-0! Πάσα του Στόιτσεφ, ο Μαυροπάνος δεν μπόρεσε να απομακρύνει, ο Καπετάνος πλάσαρε, ο Πασχαλάκης απέκρουσε αλλά με νέα προσπάθεια ο επιθετικός της Βέροιας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!
23′ Ο Στόιτσεφ προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Καπετάνο, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
26′ Σουτ του Στόιτσεφ δίπλα από το δοκάρι.
27′ Ωραία μπαλιά του Γιάκου στον Κόντε, τετ-α-τετ και ο Λόπεζ απέκρουσε το πλασέ.
31′ Συρτό σουτ του Μπαλάφα, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
36’ΓΚΟΛ! 2-0! Ατομική προσπάθεια και πλασέ του Σαρπόνγκ στα δίχτυα η μπάλα.
41′ Φάουλ του Σαρπόνγκ απέκρουσε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.
60′ Σέντρα του Κούρτη μπλόκαρε ο Λόπεζ.
61′ Σουτ του Καπετάνου, μπλόκαρε ο Πασχαλάκης.
65′ Εκτέλεση φάουλ του Κόντε πάνω από τα δοκάρια.
72′ Άστοχο σουτ του Ακόστα αρκετά μέτρα άουτ.
74′ Στην κόντρα η Βέροια, ο Σαρπόνγκ μετά από πάσα του Καλί, μπήκε στην περιοχή, σούταρε αλλά απομάκρυνε ο Πασχαλάκης.
75′ Φάουλ του Κάλβο στο οριζόντιο δοκάρι.
78′ Σέντρα του Κούτρη, κεφαλιά του Κόντε ελάχιστα άουτ.
90’+3′ ΓΚΟΛ! 3-0! Ατομική προσπάθεια και σουτ του Τομάς, στο σώμα του Μιχαήλ και στην επαναφορά ο Σούλε με πλασέ το γκολ!

– Στη σκιά των δημοσιευμάτων που κάνουν λόγο ότι δεν έχει προλάβει να καταθέσει φάκελο η Βέροια για την άδεια και έτσι αυτόματα υποβιβάζεται για τη νέα σεζόν, διεξήχθη η αναμέτρηση.
– Πάντως οι άνθρωποι της ομάδας της Ημαθίας, διέψευσαν κάτι τέτοιο.
– Ντεμπούτο στην Σουπερ Λιγκ για τον Μαυροπάνο.